İnternette Kimliğinizi Gizlemenin Yolları

Anonymizer

Anonymizer adlı program şu an internette bulunan en ünlü kimlik gizleme çözümlerinden birisi. Bu program yıllar boyu kullanıcıların istedikleri bir IP adresine gizli olarak girmelerine olanak tanıyan bir internet servisi olarak yaşamını sürdürdü. Bugün Anonymizer’in tam paketi internette gizli dolaşmayı sağlamanın yanı sıra ajan yazılımlarını tarıyor ve reklam (spam) e-postalarını engelliyor. Yalnız makalemizin konusunun dışına çıkmamak amacıyla öncelikle belirsiz kimlik (anonymous) üzerine yoğunlaşacağız.

Anonymizer’ın gizli Web gezinti (surf) uygulamasını yüklemek tereyağdan kıl çeker gibi kolay gerçekleşiyor. Anonymizer’ın deneme sürümünü yedi gün boyunca kullanabiliyorsunuz. Bu sürümün içinde ayrıca ajan yazılımı tarayıcısı, çerez (cookie) silici ve Nyms gizli e-posta servisi de yer alıyor. Siz isterseniz bunların hepsini birden yükleyebilirsiniz ancak biz yalnızca üzerinde çalışacağımız Web gezinti uygulamasını yükledik.

Anonymizer: Gizli gezinti denetim masası

Anonymizer: Gizli gezinti denetim masası

Bir Gizli gezinti uygulamasının en önemli özelliği IP adresinizi maskelemesidir. Anonymizer bunu bir aç/kapa düğmesiyle çok kolay bir hale getiriyor. Programda gerçek IP adresinizin yanında servise gerek olmadan üretilen “sahte” IP adresinizi de görebilirsiniz.

Yalnız sahte IP adresinizi kendiniz belirleyemiyorsunuz; Anonymizer bu adresi 24 saatte bir güncelliyor. Üstüne üslük dünya üzerinde belirli bir bölge de seçemiyorsunuz ki yeni IP adresiniz sürekli Amerika Birleşik Devletleri’ni işaret ediyor.

Anonymizer, size bambaşka bir IP adresi vermesinin de ötesinde zararlı içeriğe sahip olan internet sitelerinin süzülmesini (fitler) etkinleştiren bir işaretleme kutusu (check box) sunuyor. Seçenekler arasında bağlantınızı SSL ile şifreleyebileceğiniz bir kutucuk da bulunuyor. Böylece bulunduğunuz konum ile yetkili (Proxy) sunucu arasında gidip gelen veriler şifrelenip korunmuş oluyor.

Net trafiği SSL ile şifrelendiğine göre kablosuz ağınız da bu şifrelemeden pay kapıyor ve böylelikle tam koruma sağlanıyor. Üstelik Anonymizer sahte adresli sitelere karşı da gerekli önlemleri almış. Tüm sözetmiş olduğumuz servisler Anonymous Web Surfing (gizli web gezintisi) uygulamasının bir parçası oldukları için bu özelliklere ayrı ayrı para yatırmanız söz konusu değil.

Tamam, Anonymizer IP adresinizi değiştirip kimliğinizi gizliyor ancak bu girip çıktığınız internet sitelerine nasıl yansıyor peki? Site yöneticileri sizi ne olarak görüyorlar? Bunu sınamanın en basit yolu whatismyip.com veya ipexposed.com gibi sizin açık (public) IP adresinizi gösteren sitelerden yararlanmak. Yaptığımız bu basit deney sonucunda Anonymizer’in bize sunduğu IP adresinin, diğerlerinin de göreceği IP adresi olduğunu onayladık.

Öte yandan her yetkili sunucu sizi gizleyemez çünkü bir sitenin sizin yetkili sunucu kullanıp kullanmadığınızı öğrenmesi için uygulayabileceği birkaç yöntem vardır (ve eğer yakalanırsanız büyük ihtimalle ilgili sitelere erişiminiz engellenir). Bu durumda http başlık bilgisi içindeki bilgisayarınızın göndermiş olduğu bilgileri denetleyip sizin gerçekten gizli olup olmadığınızı söyleyen ProxyJudge betiğini (script) kullanmak mantıklı bir hareket olur.

Bu inceleme için ProxyJudge betiğimizi bu adresten elde ettik.

Anonymizer’i sınadığımız sonuçlarda herhangi bir yetkili sunucu kullanmadığımız yazıyordu – istediğimiz de buydu zaten. Sonuç olarak bu programı kullanıyorsanız siz kim olduğunuzu söylüyorsanız, öylesiniz.

Biraz daha gerçekçi olmak gerekirse internet siteleri gerçek IP adresinizi bulmak için diğer mekanizmalara da başvurabilirler: Hileli JavaScript veya flash dosyaları. Anonymizer’in seçenekleri arasında bu tip dosyaları engelleyecek bir ayar yok ama bunu internette başka çözümlere bakarak kendi başınıza yapabilirsiniz.

Diğer mesele ise hız sorunu. Yaptığımız sınırlı deneylere göre Anonymizer internet hızınızda %25 ila %50 arasında bir düşüşe sebebiyet veriyor (Broadbandreports.com ve whatismyip.com gibi basit uygulamaları kullandık). Genel olarak konuşacak olursak denediğimiz çoğu IP gizleme hizmetleri de internetimizi yavaşlattılar.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

1 Yorum

Bir cevap yazın