İnternette Kimliğinizi Gizlemenin Yolları

Bazen insanların kim olduğunuzu bilmelerini istersiniz ama bunun her zaman böyle olmasını istemezsiniz. İnternette hangi siteye girerseniz girin IP adresinizi, dolayısıyla tam olarak nerede olduğunuzu eleverirsiniz – elbette kimliğinizi korumanın yollarını bilmiyorsanız.

IP adresi sizin her yaptığınızı izlemek amacıyla rahatlıkla kullanılabilir; ayrıca dünya üzerinde hangi bölgede olduğunuzu bulmak çocuk oyuncağı gibidir. Diğer bir deyişle internet kimliksiz çalışmaz.

Bununla beraber gerçek IP adresinizi saklayıp internette gönül rahatlığıyla dolaşmanızı sağlayan birkaç çözüm bulunuyor.

En basitinden, yetkili sunucular (Proxy) tarafından atanan özel IP adresleri ile kimliğinizi değiştirebilirsiniz. Bunun için ağınızda yer alan bir bilgisayarı veya internetteki sunucuları kullanmalısınız. Yetkili sunucular bilgisayarınızdan çıkan trafiği dünyanın başka bir yerine yönlendirirler (dolayısı ile başka bir IP adresine).

Bu yazımızda ise Anonymizer, NetConceal ve Vidalia (Tor) gibi programlarla Anonymouse ve Megaproxy hizmetleri gibi özel seçeneklerden bahsedeceğiz. Bunlardan hangisinin sizi internette tamamen gizli yapabildiğine bakacağız.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

1 Yorum

Bir cevap yazın