İnternetin Anahtarı Polise Veriliyor (?)

Yani bir “salla tutarsa” haberi mi?

İnternetBugünkü internet gazeteleri okudunuz mu? O zaman muhtemelen şu haber hemen ilginizi çekmiştir “İnternetin Yeni Amiri Polis!…”

Haberin kaynağı Habertürk internet sitesi. Habere göre; Adalet ve İçişleri Bakanlıklarının ortak yürüttüğü çalışma ile Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde IP takip merkezi kurulacak. Bu merkezin amacı zararlı siteleri zaman geçirmeden kapatabilmek öyle ki, gerekli görüldüğü takdirde polis, bir siteyi kapatıp 24 saat içerisinde yargıya başvurabilecek. Ayrıca habere göre, bu yöntem olmasa bile yargı kararı ile polis, site kapatabilecek.

Açıkcası ben bu habere pek inanmadım. Zaten BTK zararlı internet sitelerini gelen şikayet üstüne inceleyip kapatabiliyor. Ayrıca internet sitelerinin kapatılmasının ne gibi bir aciliyeti olabilir ki?…

Son olarak haberde yasak videoları yükleyenlerin tespiti gibi bir takım muğlak cümleler var. Haberi yazan arkadaşın bilmediği ise, bu videoları sitelere yükleyenlerin ancak site yöneticileri tarafından tespit edilebileceği. Youtube’un Türkiye’de şube açmamasının en büyük sebebi de bu değil mi zaten?

Sanırım bir salla tutsun haberi ile daha karşı karşıyayız. İnsanları yanlış yönlendirecek/korkutacak bu tür teknoloji haberlerini gördükçe ifşa etmeye devam edeceğiz.

2 Yorum

Bir cevap yazın