İnternetin 40. Yılı Kutlu Olsun

Dün internet 40 yaşına girdi. Peki bu inanılmaz buluş nasıl gerçekleşti biliyor musunuz?

Bundan tam 40 yıl önce UCLA’da Profesör olan Leonard Kleinrock ve saz arkadaşları Amerikan Savunma Bakanlığı’na bağlı Advanced Research Projects Agency (üst düzey araştırma projeleri ajansı) tarafından desteklenen bir proje üzerinde çalışıyorlardı. Projenin adı ARPANET idi ve UCLA, Stanford, California-Santa Barbara ve Utah üniversitelerinin arasında bir haberleşme ağı kurulması hedefleniyordu.

Doğum Günü Morsu

29 Ekim 1969 tarihinde UCLA’dan gönderilen bir mesaj başarıyla Stanford’a ulaştı. 40 yıl sonra ise geldiğimiz nokta inanılmaz. O zaman projede görev alan bir araştırmacıya 40 yıl sonra bir Facebook hesabının olacağını söylesek, yüzümüze tuhaf tuhaf bakardı herhalde. Bugün internetle yapamayacağınız çok az şeyden biri de yemek pişirmekle odanızı toplamak herhalde. Yakında internetten komut alan robotlar çıkarsa, o da olur.

Sizce internet şu ana kadar insanlığa faydalı olmuş mudur? Olmamışsa neden? Sınav sorusu gibi oldu ama yanıtlarınızı okumaktan zevk duyarız.  

2 Yorum

  1. XeonMan58

    Türkiye Cumhuriyeti ve benzer gelişmemiş ülkelerde eski kafa insanlar interneti evlerine sokmak istemiyorlar neden mi neymiş yuva dağıtırmış hadi ya bu cevabı değişik kişilerden hep duyyorum ve çok tuhaf oluyorum eski kafa ve teknolojiden bir haber ve cahil insanlar bu yuva dağılması olayını internete suç bulmaları çok tezat şimdi konuşssam uç noktalara gider neyse benim aslında söylemek istediğimi herkes anladı en azından bu siteye girip yazıyı okuyan her kişi bunu iyi anlar ve bilir neyse konuyu dağıtmayalım internet sizce faydalımı sorusuna tabiki evet internet insanın farkındalığını artırırı ve bilgilendirir faydaları saymakla bitmez bana göre zararı hiç ama hiç yok bu konudada da konuşssam uc noktalara giderim ama gerek yok milletin kafasını ağrıtmak istemem…

  2. Ziyaretçi

    vayy be internet 40 yaşına basıyor koskoca adam olmuş, türkiyedeki internet emekliyor…. daha yürüyemedi bile… ayrıca kimin kime ne göstereceği internet olmadanda olabiliyor… böyle türk kanallarında oynayan dizi mantığıyla bu internet daha çooooook yürüyemez…

Bir cevap yazın