İnternet Tarayıcıları “Pazar Payı” Verileri Güvenilir mi?

İnternet Tarayıcı Kullanımı Neden Önemli

İnternet tarayıcısı trafik paylaşım rakamlarının önemi git gide büyüyor özellikle de büyük satış, bilgi ve finansal sitelerde. Bu firmalar gittikçe artan bir ilgiyle ürünlerinin neredeyse bütün kullanıcıları tarafından düzgün görülüp görülmediğini merak ediyorlar. Çözümleyiciler (analyst), Çözümleme firmaları ve internet endüstrisi uzmanları IE tarafından Firefox’a güçlü bir akım olduğunu kabul ediyorlar. TNL.net’in editörü ve Global 1000 şirketinin internet sayfası baş geliştiricisi Tristan Louis, Tom’s Hardware Guide’a büyük finansal kuruluşların Firefox’a doğru olan akımın farkında olduğunu ve gelecek planlarını buna göre yaptıklarını söyledi.

Büyüyen Firefox kullanıcı sayısını kast ederek “Bütün büyük sayfalar bu özel seyirci kitlesinin önemini fark etmeye başladı,” diyor Louis ve ekliyor, “bu yüzden kendi sayfalarını standartlara daha uygun hale getirmeye çalışıyorlar.” Firefox’un en önemli satış stratejilerinden birisi önde gelen internet standartları belirleyen kuruluşların söylediği kurallara harfiyen uyması. Internet Explorer ise tersine elinde bulundurduğu büyük pazar payını daha çok standartları kendi belirlemeye çalışarak kullanıyor.

Günümüzde büyük çözümleme (analyse) firmaları müşterilerine çeşitli pazarlardan topladıkları, kullanılan internet tarayıcısı ve işletim sistemi gibi sonuçları içeren veri paketleri sunuyorlar. Tom’s Hardware Guide da dahil olmak üzere pek çok haber kaynağı tarafından da kaynak olarak kullanılan WebSideStory’nin StatMarket bölümü gibi firmalar bu verilerin bir kısmını halka açık hale getiriyorlar. Örneğin, StatMarket’in en son pazar payı verisi geçtiğimiz Nisan ayında yayınlandı ve Mozilla’nın Firefox’unun %6.75 pazar payını karşılık, Microsoft Internet Explorer’ın dünya çapında %88.86 pazar payına sahip olduğunu söylüyor.

Eskiden beri çözümleme firmalarının sunduğu pazar payı verileri, internet sayfası sunucuların tutuğu kayıtların incelenmesinden daha güvenilir olarak algılanır. Bunun temel sebebi çözümleme verisi üreticilerinin sağladığı veriler onlara doğrudan kendi alanları içinde çalışan sayfaları yükleyen ve çalıştıran tarayıcılar tarafından sağlanmasıdır. Google’ın ve Inktomi’nin örümcekleri gibi kendiliğinden çalışan aracıların yerine tarayıcılar genellikle bir insan tarafından kullanılır. Bu tür kendiliğinden çalışan tarayıcılar kayıt kütüklerinde belirli bir oranda gereksiz trafik oluştururlar.

StatMarket’in ürün pazarlama müdürü yardımcısı Geoff Johnston, kendi firmalarının servisinin satılmasını sağlayan en temel noktanın kayıt kütüklerinin incelenmesi sırasında kullandıkları yöntemin mükemmelliği ve örümceklerle/robotlarla gerçek insan trafiklerini doğru şekilde ayırabilmesi olduğunu söylüyor. Johnston, Statmarket kullanıcılarının kullandığı WebSideStory tekniği şöyle özetliyor “bir ziyaretçinin sayılabilmesi için gerçek bir internet sayfasının gerçek bir internet tarayıcısı tarafından açılması gerekiyor. Bu süzme tekniği gerçekten çok önemli – internet sayfasının gerçek bir insan tarafından görülebilir olması gerekiyor. Veri merkezimize geri bildirimin yapılabilmesi için bir sayfanın gerçekten yaratımlanması (render) gerekiyor. Eğer yaratımlanmadıysa, geri bildirim yapılmıyor ve bu bir ziyaret olarak algılanmıyor. Bu sayede örümcek/robot sorunu çözüyoruz ve neredeyse saf olan veriye ulaşabiliyoruz.”

Omniture, internet tarayıcısı pazar payı sunan bir başka büyük internet çözümleme firması ancak halka açık veri sunmuyorlar. Aynı StatMarket’te olduğu gibi Omniture’ın verileri de şirketin, milyarlarca sayfa görüntüleme rakamlarına ulaşan, çok sayıdaki müşterilerinden geliyor. Omniture’ın başkan yardımcısı Matt Belkin, Tom’s Hardware Guide’a bir uygulama servis sağlayıcısı (ASP) olmanın internet sayfası kayıtlarını incelemeye göre artılarından bahsetti. Bir ASP olarak Omniture’ın ihtiyaç duyduğu veriler onun pek çok gereksiz veri arasında aramasına gerek kalmadan firmaya kendiliğinden gönderiliyor.

Diğer çözümleme üreticileri gibi Ominiture da sayfalar içinde gömülmüş ve çerezleri (cookie) tetikleyerek tarayıcıların yüklediği ve ayrıştırdığı sayfalar hakkında bilgi toplayan JavaScript sayfa etiketleri (tag) kullanıyor. “Sayfa etiketleri aslında sizin tam aradığınız verileri size gönderiyor. Ek olarak bu JavaScript tabanlı etiketler içlerinde 1×1 piksel boyutunda resim barındırıyorlar. Neredeyse bütün büyük örümcekler/robotlar, onlar için çok verimsiz olduğundan, JavaScript’leri çalıştırmıyorlar ve resimleri indirmiyorlar.” diyor Belkin.

Bir cevap yazın