İnternet Tarayıcıları “Pazar Payı” Verileri Güvenilir mi?

Microsoft’u seviyor ya da nefret ediyor olabilirsiniz fakat bu durum geçtiğimiz yıl Firefox’un çıkmasının uzun süredir internet kullanıcılarının başına gelen en iyi şey olduğu gerçeğini değiştirmez. Bu yeni tecrübesiz internet tarayıcısının başarısı, Microsoft’un Internet Explorer’ına ciddi bir rakibin gelmesinin firmanın tarayıcısına yenilikler getirmesi için bir motivasyon olacağı umutlarını arttırdı. Ve şimdiye kadar da bunun işe yaradığını görüyoruz.

Firefox çılgınlığı, Internet Explorer’ın 7 sürümünde bu kadar fazla geliştirmenin olmasının muhtemelen bir numaralı nedeni. Ufak bir hatırlatma yapmak gerekirse, 4. sürümün çıktığı zamanlara dönersek, IE 4 Microsoft’un Netscape’in Navigator’ını yenmek için sunduğu en önemli seçenekti.

Firefox’un şu an ki pazar payı tahminleri yüzde 10 civarında olduğu yönünde, bu sayı yüzde bir iki aşağı veya yukarı değişebilir. Bazı çevrelerde Firefox’un pazar payının yükseldiği belirtilirken; bazı araştırmalarda ise Firefox’un pazar payının gerilediği yönünde sayılar yayınlanıyor. Ve bu sayılar hakkında ayrıntılı bilgi almak ve bu pazar paylarının nasıl hesaplandığını bulmak da kolay değil.

Bir cevap yazın