İnternet Takvimleri İle Günlerinizi Planlayın

Yahoo Calendar

Yahoo yıllardan beri bedava internet takvimini milyonlarca kişinin hizmetine sunuyor. Aslında bu servis Yahoo’nun kullanıcıların tek bir e-mail hesabı ile birçok faydalı özelliklerden yararlanabildiği “kişiselleştirilmiş” Yahoo yaklaşımının bir parçası.

Gerçekten de Yahoo takvimini, Yahoo hesabınız üzerinde değişiklikler yaparmış gibi kolaylıkla kullanabiliyorsunuz; birine sahipseniz, diğerine de sahipsiniz.

Yahoo takvimine atacağınız ilk gerçek adım takvimi nasıl ve ne amaçla kullanacağınızı belirlemek olur. Yahoo ilk önce zaman dilimini, çalışma saatlerini ve takviminizin zamanı gösterim şeklini nasıl seçeceğinizi anlatan ufak bir kılavuz göstermekte. Yahoo takviminin varsayılan seçeneklerini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz fakat yine de birkaç varsayılan ayarla beraber başlamak güzel olur.

Yahoo Calendar

Anımsatıcılar (Reminders)

Anımsatıcı seçenekleri Yahoo’nun diğerlerinden sıyrıldığı dalların başında geliyor. Yahoo, takviminizin günlük görünümünü isterseniz e-mail adresinize gönderiyor ve bu kulağa oldukça işe yarar geliyor. Hatırlatmalar için e-postanızı ve Yahoo Messenger sohbet programınızı kullanabilirsiniz. Etkinlik anımsatıcıları (event reminders) bir etkinliği, olayı veya yapılması gereken bir görevi örneğin beş dakika öncesinden (bu süre size kalmış) haber veriyor ve bir etkinlik (veya olay – event) için iki anımsatıcı ayarlayabiliyorsunuz.

Etkinlik Eklemek (Events)

Bir takvimin en yaygın kullanış amacı yapacaklarınızı veya özel günleri not etmektir. Bunlara kısaca etkinlikler (events) diyelim. Yalnız Microsoft Outlook gibi e-mail istemcilerindeki sadece tarih kutucuğuna çift tıklayarak yaptığınız şeyi, Yahoo Calendar’da bir düğmeye (Add) basarak yapmak durumundasınız. Her şeye rağmen zamanla kullana kullana alışırsınız ama sinir bozucu bir durum olduğu kesin.

Sürekli tekrar eden bir etkinliği ayarlamada Yahoo gerçekten iyi çünkü günlük, haftalık, aylık, yıl dönümleri, Mon/Wed/Fri, Tues/Thurs, Mon/Thurs/Fri ve Sat/Sun seçenekleriniz var. Anımsatıcıların da örneğin haftadan haftaya üç-dört defa tekrar etmesini sağlayabilirsiniz.

Tekrarlama (repeating), davetiyeler (invitation) ve anımsatıcılar (reminder) için seçenekler.

Tekrarlama (repeating), davetiyeler (invitation) ve anımsatıcılar (reminder) için seçenekler.

Yahoo Calendar tüm bunlara ek olarak Microsoft Outlook veya Palm Desktop gibi başka takvim kaynaklarından etkinlik bilgisi toplayabiliyor. En basitinden Outlook ve Palm için Al/Gönder (import/export) seçeneği var. Tek sorun şu ki takvimleriniz birbirlerini kendiliğinden güncelleyemiyor, yani eşitleme (synchronization) yapabilmek import/export işlevini kendiniz kullanmanız gerekmekte.

Neyse ki Yahoo’nun takvim eşitleme meselesine ilişkin bir çözümü de yok değil. Eğer biraz daha derinlere dalarsanız Yahoo’nun Outlook takvimindeki bilgileri kendiliğinden düzenli olarak almasını sağlayan bir seçenek olduğunu göreceksiniz. Sync sekmesinin içindeki Yahoo Autosync hizmeti sayesinde Yahoo takviminizi Outlook, Outlook Express ve Palm Desktop’un verileriyle eşitleyebilirsiniz.

Autosync tüm bu işlemleri size fazla zahmet olmadan yapıyor. Her şeye rağmen Outlook ile Yahoo arasında bir çakışma meydana gelirse uyarılıyorsunuz. Eşitleme işlemini de bir etkinlik olarak kaydedebilir günün belirli saatlerinde veya haftanın belirli bir gününde kendiliğinden çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Paylaşım (Sharing)

Bir internet takviminin en güzel yanlarından birisi herkesle kolaylıkla paylaşılabilmesidir. Takviminize arkadaşlarınızın da girmesini sağlayabilir veya sadece sizin belirlemiş olduğunuz bazı kişilerle paylaşabilirsiniz.

Yalnız paylaşım seçenekleri karma karışık göründüğünden dolayı ilk bakışta biraz afallayabilirsiniz. Bunun için ilk adımınız ana paylaşım seçeneklerine gitmek olmalı. Daha sonra hangi kullanıcıların takviminizi görebileceğini belirlemelisiniz: No one (kimse), defined friends (belirlenmiş arkadaşlar) veya takviminizi herkese açık hale getiren “anyone” (herkes) seçenekleri.

Bu denli karmaşık seçenekler arasında etkinliklerin tipini belirleyebileceğiniz bazı ayarlar da var. Kullanıcılar bir etkinliği “busy” (özel, private) veya o etkinliği tüm arkadaşlarınızın görebilmesi amacıyla “public” (genel) olarak tanımlayabilirsiniz.

Yahoo Calendar paylaşım seçenekleri

Yahoo Calendar paylaşım seçenekleri

Paylaşım için tüm seçeneklere sahipmişsiniz gibi hissedebilirsiniz ancak gerçekte bazı sıkıntılar var. Denklemin öteki tarafında sizin kendi arkadaşlarınızın takvimlerini ve etkinliklerini nasıl görebileceğiniz duruyor. Yahoo bunun için de size birkaç farklı yol sunuyor (tabi arkadaşınız size gerekli izni verdiyse). Bunlardan ilki olan Time Guides (Yahoo Calendar’ın Options menüsü altında yer almakta) ekonomi bilgileri, tatil günleri, spor olayları ve arkadaşlarınızın takvimleri gibi Yahoo üzerindeki diğer takvim bilgilerine erişmenizi sağlıyor. Diğer taraftan Time Guide sayesinde listeye arkadaşlarınızı kolayca ekleyebileceğinizi düşünüyorsanız, biraz iyimsersiniz demektir.

Her ne kadar arkadaşlarınızın Yahoo kimliklerini kolayca ekleyebiliyor olsanız da bu arkadaşlarınızın kendi takvimlerini size açtığı manasına gelmiyor. Time Guides bu iznin size sağlanıp sağlanmadığını göstermiyor.

Time Guide (zaman rehberi) ile NHL Hokey liginin aylık karşılaşma takvimi (fikstür).

Time Guide (zaman rehberi) ile NHL Hokey liginin aylık karşılaşma takvimi (fikstür).

Arkadaşlarınızın takvimini doğrudan görmek istiyorsanız bir adım daha ileri gitmelisiniz ve yine paylaşım ayarlarının bulunduğu yere dönmek zorundasınız. Burada arkadaşınızın Yahoo kimliğini yazdığınız zaman eğer arkadaşınız takvimi görmenize izin vermediyse bir uyarı mesajı alıyorsunuz. Açıkçası Yahoo’nun bu özelliği neden Time Guides’e eklemediğini merak ediyorum çünkü bu gerçekten büyük bir eksiklik.

Ancak arkadaşınız gerekli izni vermişse takvim üzerinde onun bilgilerini de görebileceksiniz. Yalnız bu izni verdiği anda hemen erişemiyorsunuz. Bizim yaptığımız deneyde izin verildikten bir ila 10 dakika sonra geçerli oluyor.

Eğer arkadaşınız size geniş erişim hakkı tanımışsa takvim bilgilerinde yapacağı etkinliklerin ayrıntılarını görebilirsiniz. Bununla beraber Yahoo arkadaşlarınızın etkinliklerini renk kodlaması kullanmadan gösterdiği için ortaya karma karışık bir durum çıkabilir ve ayırt etmekte zorlanabilirsiniz.

Yahoo’da bir arkadaşınızı etkinliklere davet etmeniz için onun bir Yahoo üyesi olması gerekmiyor. Bu etkinliklere kimin katılıp kimin katılmayacağını e-posta yardımıyla öğreniyorsunuz ancak bu sistem Microsoft Outlook’ta doğrudan çalışmıyor, yani etkinliğin ayrıntılarını Outlook üzerinden katılıp katılmama bilgisini yollayamıyorsunuz. Onun yerine Outlook kullanıcıları e-posta ile beraber gelen bağlantıya tıklayıp internet sayfası üzerinden bu işlemi gerçekleştirmeliler.

Microsoft Outlook üzerinde Yahoo Calendar davetiyesinin görünümü.

Microsoft Outlook üzerinde Yahoo Calendar davetiyesinin görünümü.

Görevler (Tasks)

Yahoo takviminin özellikleri arasında görev listesi (Task list) işlevi de var. Bununla beraber sadece görevin tamamlandığı günün gösterilmesi bence mantıklı değil. Bunun yerine görevin yerine getirileceği gün gösterilmeli. Yine de takvimin kenarında görevlere ilişkin bilgileri görebileceğiniz bir iletişim kutusu unutulmamış.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın