İnternet Kamera Karşılaştırması

Creative Live! Cam Optia

"Creative Live! Cam Optia"

Creative Live! Cam Optia

Creative Live! Cam Optia’dan aldığımız sonuçlar bizi şaşırttı çünkü bu model orta seviye pazara yönelikti ve bir önceki sayfada incelediğimiz Creative Live! Cam Voice’nin altında yer alıyordu. Kameranın kalitesini Live! Voice’den daha iyi bulduk. Bunun nedeni büyük ihtimalle kameranın önünde bulunan mercek ayarıyla netliğinin ayarlanabilmesiydi. Optia’nın alt kısmı uzak arayla bizim favorimiz; LCD ekranımızın üstüne rahat bir şekilde oturdu ve alt kısmında daha ince ekranlara da (dizüstü ekranı gibi) rahatlıkla sabitlenmesini sağlayan bir mekanizma var. Ne yazık ki bu model sadece aşağı yukarı hareket edebiliyor sağa sola hareketi engellenmiş.

Optia’nın yazılımı da Live! Vioce’nin yazılımına benziyor; resim yakalama, uzaktan izleme, hareket algılama ve zaman atlamalı video özelliklerinin hepsi var. Resim kalitesini çok daha net ve keskin bulduk ve renkler Live! Cam Voice’ye göre daha gerçekçiydiler. Ancak kamera arka planda çok fazla sarı renk gösteriyordu hatta o kadar bu renkleri baskın hale getiriyordu ki bazı durumlarda diğer renklere de karışıyordu. Yine de yüzler keskin ve temiz bir şekilde gösteriliyor sadece kenarlarda biraz kırıklıklar oluşuyor.

Bu kameranın güzel özelliklerinden birisi de ürünle birlikte gelen “Live! View” yazılımı sayesinde Skype konuşması sırasında ayarları değiştirebiliyorsunuz. Bu seçenekle diğer kameralarda karşılaşmadık.

Ancak kameranın eksi puan almasına neden olan bazı hataları da var. Işık kaynağınıza göre resimler bazen noktacıklı bir hal alabiliyor ve karanlık ortamda kameranın ürettiği koyu siyahlar yüz hatlarını bozabiliyor. Normalde bu iyi bir şeydir ancak siyahlar o kadar koyuydu ki normal gölgeler siyaha dönüşüyor ve diğer renkleri yok ediyordu. Optia’nın tümleşik mikrofon özelliği yok ancak Creative bu ürünü kulaklık ve mikrofonla birlikte satıyor.

Sonuçta bu modeli daha pahalı olan Creative Live! Cam Voice modeline tercih ediyoruz. Her ne kadar arka plan renkleri sarıya doğru kaysa da (ayarlamalardan sonra bile) video kalitesi kabul edilebilir ve genelde gecikmesiz kare hızlarıyla yüz hatlarını net bir şekilde ortaya koyabiliyor. Bu model bizi beklemediğimiz şekilde şaşırttı ve Live! Cam Voice’den iyi olduğunu kanıtladı.

Bir cevap yazın