İnternet Kamera Karşılaştırması

"Webcam Roundup"

İnternet kamerası karşılaştırması

YouTube ve Skype’nin yayılmaya başlaması ve eskiden beri yoğun olarak kullanılan MSN gibi sohbet uygulamalarına video desteğinin eklenmesi konuştuğunuz insanlarla yüz yüze sohbet yapabilmek açısından kullanıcıları bir internet kamera almaya yönlendiriyor. Birkaç yıl önce internet kameraları son derece basitti, inanılmaz düşük kare hızları ve gerçek hayattan uzak renklere sahiptiler. Ancak günümüzde internet kameraları büyük bir aşama kaydetti. Resim çekmek, yüzünüzü takip etmek, video kaydetmek ve mikrofon desteği gibi pek çok ek özellik sunuyorlar.

Beş adet internet kamerayı bir araya getirdik ve karşılatırdık. İşleri daha ilginç hale getirmek ve karar vermenizi kolaylaştırmak için kameraları farklı fiyat basamaklarından seçtik böylece zor kazandığınız paranızı sizin için en uygun olana yatırabilirsiniz.

Creative Live-Cam Voice

"Creative Live! Cam Voice"

Creative Live! Cam Voice

Live-Cam Voice, Creative’nin en yeni internet kameralarından birisi. Kamerayla birlikte gelen yazlım (WebCam Center) pek çok özelliğe sahip ayrıca kameranın kendisi de dış görünüş açısından gayet şık. Parlak siyah ve gümüş renklere sahip dış yüzey siyah bir LCD ekran üzerinde kesinlikle mükemmel görünüyor. Kameranın kendi ekseni etrafında 360 derece dönebilmesi ve aşağı yukarı eğilebilmesi incelemeye katılan diğer modeller arasında öne çıkmasını sağlayan özelliklerdi. Ayrıca incelediğimiz beş kamera içerisinde en iyi “oturma” tasarımına sahip model de buydu. Alt kısımda bulunan hafif bir kıvrım sayesinde kamera ekranınızın üzerinde rahatça durabiliyor. Dış görünüş hakkında bu kadar yorum yeter bakalım bu model beklentilerimizi karşılayabilecek mi?

Creative’in ürünle birlikte verdiği yazılım en iyilerinden birisi. Creative WebCam Center’ın en üst kenarında beş sekme yer alıyor: Capture (Yakala), Remote Monitoring (Uzaktan İzleme), Motion Detection (Hareket Algılama), Time Lapse Video (Zaman Atlamalı Video) ve My Recordings (Kayıtlarım). Capture (yakalama) ekranında Creative, 1.3 megapiksel dahili kamera ile sayısal geliştirme ile 5.0 megapiksel kalitesinde resimler çekebileceğinizi iddia ediyor. Tek bir resim için en yüksek çözünürlük 1280×960, çok etkileyici değil ama aynı kalitedeki videodan daha geniş bir resim çekebileceğiniz anlamına geliyor. Uzaktan İzleme (Remote Monitoring) tam da beklediğimiz gibi: 15 saniye aralıklarla resimler çektik ve bunları FTP sunucusuna gönderdik bu sayede önceden ayarlanmış bir internet sayfasından neler olup bittiğini görebildik. Hareket Algılama özelliği eğlenceli bir uygulama ama gerçek hayatta düzgün çalıştığı söylenemez. Pek çok kez hareket algılandığı halde kameranın yazılımının desteklediği söylenen e-posta ile uyarı konusunda hiç bir gelişme olmadı, hatta kamera hareketi algılayıp kayda geçmesine rağmen e-posta işlevi çalışmıyordu. Zaman Atlamalı Video (Time Lapse Video) belirli aralıklarla resim çekilmesini sağlıyor örneğin zaman içerisinde bir bitkinin büyümesini bu şekilde kaydedebiliyorsunuz. Ancak bu özelliğin gerçek hayatta kullanıcılar açısından ne kadar önemli olduğu tartışılır.

Bir internet kamerayı incelerken en önemli etken tabii ki video kalitesidir ve diğer dört kamerayla karşılaştırıldığında Creative Live! Voice beklentilerimizin altında kalıyor. Deneme için Skype’yi kullandık çünkü kamera Skype uyumlu olarak belirtiliyordu ve test aramalarını yakında bilgisayarlar ve bir de İtalya’daki bir bilgisayara yaptık. Ne yazık ki Live! Voice bulanıktı ve 150+ dolarlık bir kameradan beklediğimiz keskinliği sunmuyordu. Renkler silik ve geri dönüş gecikmeliydi. Akıllı yüz takip etme özelliği çalıştı ancak bilgisayarın karşında otururken bu özelliğin pek önemli olduğunu düşünmüyoruz. Eğer oda içerisinde hareket ettiğimizde bizi takip etme özelliği olup olmadığını merak ediyorsanız, öyle bir özelliği yok.

Bu kameranın gayet iyi çalışan iki güzel özelliği var. Ultra geniş açılı lensi son derece etkileyiciydi, arkamızda kalan odanın büyük kısmını da gösterebiliyordu. Live! Cam Voice aynı zamanda mikrofon özelliğine de sahip, normal kalitede bir mikrofon istenmeyen arka plan gürültüsü ve yankılar yaratmıyor. Şunu hemen belirtelim eğer konuştuğunuz kişi hoparlörünün sesini çok açtıysa gecikmeden dolayı kendi sesinizi duyabilirsiniz bunun sizin kullandığınız mikrofonla bir ilgisi yoktur.

Sonuç olarak Creative Live! Cam Voice işe yarıyor ancak fiyatına oranla bakıldığında beklentilerimizin altında kalıyor. Daha net ve keskin video ve canlı görüntüler bekliyorduk ve bu model bunları sağlayamadı. Yazılımsal özellikler zengin fakat bir internet kameranın temel sorumluluğu kaliteli video kaydı yapabilmektir ve Creative Live! Cam Voice bu konuda beklentilerimizi boşa çıkardı.

Bir cevap yazın