İnternet Kaleniz Olsun: İnternet Üzerinden Güvenli Yedekleme

İnternet Kaleniz Olsun: İnternet Üzerinden Güvenli Yedekleme

Gün geçtikçe daha fazla kullanıcı olası donanım sorunlarından kaynaklanan veri kayıplarına karşı en iyi çözümün yedekleme olduğunu öğreniyor. Ancak yedeklemenin verimli olması da gerekiyor. Yani verilerinizin durumu denetlenebilmeli ve yedeklenen veriler güvenli bir yerde depolanmalı. Sonuç olarak önemli verilerinize bir şey olduğunda yerine geri koyabilmeniz için yedeklerinizin olası afetlerden korunması son derece önemli. Tecrübelerimize dayanarak vardığımız sonuca göre kullanıcıların yedeklerinin güvenliği konusunda yeterince dikkatli değiller bu yüzden internet ya da yerel ağ üzerinden güvenli yedekleme konusuna eğilmeğe karar verdik.

Yedeklerin büyük kısmı teknik nedenler yüzünden evinizdeki bilgisayarın hemen yanında yapılır. Verilerinizi yedeklediğiniz ortamdan bağımsız olarak (başka bir sabit disk, harici sabit disk, CD ya da DVD, Iomega REV sürücüsü, manyeto-optik sürücüler veya başka yedekleme çözümleri) yedeklenen ortam genellikle ana bilgisayara bağlı durur. Ancak devamlı bağlı kalan yedekleme çözümlerinin kullanım kolaylığının yanında bazı eksi yönleri de vardır: kullanıcılar ya da virüsler yedeklenmiş verileri değiştirebilirler; bilgisayar korsanları bir dosya sunucusunun denetimini ele geçirebilir hatta bütün yedeklerinizi silebilir. Yedeklemenin verimli olabilmesi için, yedekleme sürücüsünü veya ortamını işiniz bittiğinde çıkararak kimsenin erişemeyeceği ve değiştiremeyeceği başka bir yerde tutmaktır. Düzgün bir yedekleme için veri güvenliğini ve fiziksel koşulları da düşünmelisiniz.

Sonuç olarak yedeklediğiniz verileri arada sırada tamamen farklı bir yere götürmelisiniz. Her hafta aldığınız yedekleri yanınızda eve taşırsanız ve güvenli bir yerde saklarsanız yedekleriniz doğal afetlerden bile korunmuş olurlar; ofisinizi sel basarsa ya da ofisinizde yangın çıkarsa bilgisayarınızın yanında bıraktığınız yedeklerin ne kadar işe yarayacağını siz düşünün. Ancak fiziksel korumanın yanında izinsiz erişim ve çalınmaya karşı da şifreleme teknikleriyle verilerinizin güvenliğini sağlamalısınız.

Günümüzde ağ ortamını kullanarak alınan yedekleri alternatif bir yöntem olarak düşünebiliriz. Eğer amacınız veri korumak değil de iki veya daha fazla bilgisayar arasında verilerinizi eşitlemek (synchronize) olsa bile internet gittikçe çekici hale geliyor. Her geçen gün daha çok kullanıcı internete nispeten hızlı olan DSL ya da kablo aracılığıyla bağlanıyor. Her ne kadar gönderme başarımı indirme başarımına göre çok daha düşük olsa da pek çok bağlantı bir gece boyunca birkaç yüz megabyte veri aktarabilecek kapasiteye sahip. Ancak başka bir bilgisayara nasıl bağlanmalısınız? İçerik yedekleme veya eşitleme için hangi yazılımlar kullanılabilir? Güvenlik ve şifreleme nasıl olacak? Sizin için kolayca sanal özel ağ (VPN – virtual private networking) yaratabilen ve yedekleme işini yapan bedava yazılımlara bir göz attık.

Bir cevap yazın