Internet Explorer Kullanımı %40’ın Altına Düştü

Internet Explorer’ın tarayıcı pazarında %95 gibi ciddi bir hakimiyete sahip olduğu zamanlar çok eskide kaldı. IE6’nın hüküm sürdüğü yıllarda Microsoft doğru düzgün bir rakibinin de olmamasının verdiği rahatlıkla IE üzerinde neredeyse hiç değişiklik yapmaz hale gelmişti.

Firefox’un ortaya çıkması ve hızlı bir şekilde pazar payı kazanmasıyla durum değişmeye başladı. Google gibi bir internet devinin Chrome tarayıcısıyla yarışmaya katılmasıysa durumu kökten değiştirdi.

StatCounter’ın dünya genelinde tarayıcı kullanımı istatistiğine göre IE ilk kez %40 seviyesinin altına düşmüş durumda (geçtiğimiz yıl içinde %10 kayıp). Aynı raporda Google Chrome’un büyük bir hızla payını genişleterek Firefox’u geçtiği ve ikincilik koltuğuna oturduğu görülüyor. Firefox ise artık eskisi kadar popüler değil.

StatCounter Tarayıcı Kullanım İstatistiği

StatCounter Tarayıcı Kullanım İstatistiği

THG Türkiye okuyucuları arasındaysa durum IE açısından daha kötü. Geçtiğimiz ay içinde okuyucularımız %39.8 oranında Chrome’u tercih ederek bu tarayıcıyı birinci sıraya yerleştirmiş. IE %32.3 ile takip ederken, Firefox %22 ile üçüncü sırada yer alıyor. Dördüncü sıradaki Opera ise %2.4 ile Safari’nin (%1.7) önünde yer alıyor.

Not: Siz de Google Chrome tercih eden kullanıcılardansanız THG Türkiye Chrome Uzantısını yüklemeyi unutmayın.

2 Yorum

  1. WIN 7 CI

    chrome çok kötü 3 çeken internette internet explorer şıp diye açtı ama chrome açamadı. bence internet explorer daha hızlı
    herkes chrome kullansa da ben internet explorer den vazgeçmem

Bir cevap yazın