Internet Explorer Chrome ve Firefox’dan Daha Güvenli

Microsoft’un tarayıcısı Internet Explorer’a uzun bir süredir güvenli olmayan bir tarayıcı gözüyle bakılıyor ve teknoloji meraklısı birçok insan daha fazla güvenlik ve daha fazla özellik için alternatif tarayıcı arayışındalar.

Yıllardır, Internet Explorer’a alternatif olan üç tarayıcı vardı; Firefox, Opera ve Safari. 2008 yılında Google, kendi tarayıcısı olan ve günümüzde kullanıcıların gönlünde taht kuran Chrome’u tanıttı ve bu tarayıcılar geliştirildikleri günden beri bir hız yarışının içindeler.

National Institute of Standarts ve National Vulnerability Database’den alınan bilgilerle, Bit9 adında bir güvenlik şirketi tarafından oluşturulan Dirty Dozen adlı liste, bilgisayar programlarının güvenlik seviyelerini ortaya çıkarıyor.

Listeye göre, Google Chrome 76 adet açıkla en güvensiz uygulama. Apple’ın tarayıcısı Safari ise 60 açıkla 2. olurken, 3. Sırayı Microsoft Office alıyor. Bazıları Chrome’un bu kadar güvensiz olmasının sebebini henüz iki yıllık bir geçmişi olmasına bağlıyor.

Bit9’dan Harry Sverdlove, uygulamaların tampon bellek taşması gibi çeşitli açıkları bulunduğunu söyledi. Ayrıca bazı açıkların kullanılarak, kullanıcın tüm masaüstüne saldırılabileceğini ve bu durumum çok ciddi riskler içerdiğini belirtti.

Bu yılki listeyi oluşturan 3.286 adet açık mevcut. En güvenli uygulama ise, sadece altı adet zayıf noktası olan Opera.

Aşağıdaki liste, uygulamaları ve sahip oldukları zayıf noktaların sayısını gösteriyor.

 1. Google Chrome – 76
 2. Apple Safari – 60
 3. Microsoft Office – 57
 4. Adobe Acrobat – 54
 5. Mozilla Firefox – 51
 6. Sun JDK – 36
 7. Adobe Shockwave Player – 35
 8. Microsoft Internet Explorer – 32
 9. RealNetworks RealPlayer – 14
 10. Apple Webkit – 9
 11. Adobe Flash Player – 8
 12. Apple Quicktime ve Opera Web browser (berabere) – 6

5 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Bu söylemler artık iyice eskidi.Hangisinin kullanılmasını istiyorlarsa piyasaya pompalıyorlar.Bunlardan başka bu işleri yapan firmalar yok mu? Biz en güvenilir! firmanın lafına bakmayacağız ama mutlaka etkilenen olacak.

  Kim hangisini istiyorsa onu kullansın arkadaş.Bu güne kadar masaüstüne bilmemkaç açığı kullanıp saldıran mı olmuş?Hikaye

 2. Serdar

  şubat 2007’den beri mozilla firefox kullanıyorum ve şikayet edeceğim tek bir sorun bile çıkarmadı bana.

  hem hızlı, hem güvenli, hem b.sayarı zorlamıyor. hem de çok kullanışlı.

  firefox’un üstüne kralı gelse tanımam. herkese de tavsiye ederim rahatlıkla.

Bir cevap yazın