Internet Explorer 9’un Test Sürümü Yayınlandı

Kısa bir süre önce en popüler beş internet tarayıcısını test etmiş ve en hızlı internet tarayıcısını bulmaya çalışmıştık. O testlerde IE en çok kullanılan tarayıcı olmasına rağmen neredeyse tüm testlerde geri kalmıştı. Bu durumun bir sebebi de  Microsoft’un rakipleri kadar hızlı tarayıcı güncellemesi yapmaması. Microsoft, “az ve öz” tarayıcı stratejisini benimsemiş durumda. O zaman Internet Explorer 9’dan umutlu olmamız gerekiyor değil mi?

Microsoft, bugün yaptığı açıklama ile Internet Explorer 9’un preview sürümünün indirilebilir olduğunu açıkladı. IE 9 beraberinde pek çok yeni özellik ile beraber geliyor. İsterseniz bu özellikleri bir gözden geçirelim:

Chakra: Microsoft’un IE 9’da kullanacağı yeni bir JavaScript motoru. Microsoft’un iddiasına göre; Chakra ile yapılan JavaScript testlerinde  IE 9 en yakın rakibine en az iki kat fark atıyor.

HTML5: Geleceğin yeni HTML standardı. Güçlendirilmiş grafik  işlemci desteği ve HTML5 ile IE 9, gittikçe gelişen GPU’ların gücünü tarayıcınızda daha yüksek performans için kullanabiliyor ve böylece işlemciye binen yük azalıyor.  HTML5’in diğer bir güzel özelliği ise; platformlar arasında kesintisiz ve sorunsuz olarak çalışabilmesi.

Ayrıca IE 9; DOM, CSS3, SVG ve XHTML gibi teknolojileri de destekliyor. Siz de bu test sürümüne bakmak istiyorsanız; IE 9’un preview sürümünü buradan indirebilirsiniz fakat hatırlatalım; IE 9, henüz beta sürümüne bile ulaşamadı, bu sürüm daha çok yazılım geliştiricileri için.

Bir cevap yazın