Internet Explorer 9’un En İyi Özellikleri: Siz de Hemen Deneyebilirsiniz

İki Yolla Daha Hızlı JavaScript

Internet Explorer 9 JavaScript

IE9 yepyeni bir JavaScript motoruyla karşımıza çıkıyor. Bu yeni motor, SunSpider testlerinde hem IE8’den hem de geçen sene Microsoft’un bize ulaştırdığı IE9’un gösterim sürümünden çok daha hızlı çalışıyor. IE9, SunSpider testlerinde hızlı çalışsın diye ayarlanmış olduğu için değil, JavaScript hesaplamalarına getirdiği yenilik yüzünden hızlı.

IE9’da yeni bir JavaScript motoru var. diyor Hachamovith. Ve işin en güzel tarafıysa yeni JavaScript uygulamacımız ile çok iyi anlaşan derleyicimiz var. Bu JavaScript motoru arka planda çalışıyor ve derleyicinin tüm marifetlerini size sunuyor hiçbir gecikme olmadan. Bu daha önce görmediğiniz bir deneyimdi.

Derlenen kodlar hızlıdır ama eğer bir sayfanın açılması için derleyici kodlarını beklemek zorundaysanız aynı şeyi söyleyemeyiz. IE9 JavaScript hesaplamalarını çift çekirdekli işlemcinizin kullanılmayan çekirdeğine yolluyor böylelikle derleyici hazır olduğu zaman, daha yavaş çalışan uygulamacıdan görevi devralabiliyor. IE program müdürü Jason Weber “IE9 ile hemen her şeyi %10 ila %11 oranında hızlandırıyoruz” diyor.

7 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Windows olmayanlar ne yapacak? Mac, ipod, droid, vs?

  Diğer tarayıcılar Firefox, Safari veya Chrome buna açık kaynak bir çözüm bulacaklardır en azından öyle olmasını umuyorum. Yoksa yeni bir microsoft dayatması ve tekeli ile başbaşa kalacağımızı düşünüyorum.

 2. Diggiz

  Biz de deneyelim de Tahir Ağabeyciğim; XP’ de çalışmadığını duymuştum. Sadece çok az özellikler kullanılıyormu, XP’ de. Zaten bilgisayarımı yenileyecektim. Üzücü bir durum nedeniyle format atmıştım ve Mozilla kullanıyorum. Öncesinde hep IE kullandım. PC’ yi değiştirdiğimde(birkaç gün içinde değiştireceğim) Windows 7 alacağım ve IE 9′ u çok rahat kullanacağım… 🙂

   

  Güzel yazı hazırlamışsın bu arada… 😉

 3. Tahir Meylani

  Teşekkürler 🙂

  Bir çok insanın XP’yi bırakmaması için iyi sebepleri vardı. Vista ilk çıktığında çok sorunluydu mesela ama bu durum Windows 7 ile değişti. Bu saatten sonra artık Windows 7 kullanılır.

 4. Diggiz

  Windows 7 içinde pek iyi yorumlar okuyor değilim ama almayı düşünüyorum açıkçası. Artık XP ve Vista için güncelleştirmeler kalkacakmış. XP için kalktı gibi ama Vista’ nın kilerede az kaldı. 🙂 Bu yüzden Windows 7 daha kullanışlı.. Şimdilik.. 🙂

Bir cevap yazın