Internet Explorer 9’un En İyi Özellikleri: Siz de Hemen Deneyebilirsiniz

Bir Çok PC’de Gerçtekten Hızlı

Internet Explorer 9 Direct2D

IE9’un test sürümünü Centrino 2 işlemcili bir netbookda denedik. Bu netbook, Intel dahili grafik kartı kullanıyor ve Windows 7 yüklü. Böyle bir sistemin günümüzün en yüksek işlemci ve grafik çözümünü kullanmadığını fark etmişsinizdir. Yukarıda gördüğünüz 256 simgenin üstünde fare imlecini gezdirdiğimiz zaman saniyede 30 kare (FPS) elde ettik. Bu da demek oluyor ki günümüzün orta karar bir sistemi bile donanım hızlandırmasının faydalarından yararlanabilecek. Bu deneyi Chrome ve Firefox tarayıcılarında deneyin, çok daha düşük FPS değerleri alacaksınız.

IE9 hızlı çünkü grafik işlemlerini GPU üzerinden DirectX hesaplıyor. Böylelikle hem grafikler daha hızlı hesaplanıyor hem de daha iyi grafikler ortaya çıkıyor. Ayrıca, IE9 grafik hesaplamarını GPU’ya yaptırdığı için bilgisayar işlemcisini diğer işlemlere odaklayabiliyor. “Internet sitelerinin yoğunlaştığı iki şey vardır: Biri JavaScript diğeri ise görüntü hesaplamaları. Tek istediğim bu iki şeyin sayfa üstünde hızlı bir şekilde görüntülenmesi. Görünüşe göre; GPU’lar bu işte oldukça ama oldukça iyi iş çıkarıyorlar”. Diyor Hachamovitch.

7 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Windows olmayanlar ne yapacak? Mac, ipod, droid, vs?

  Diğer tarayıcılar Firefox, Safari veya Chrome buna açık kaynak bir çözüm bulacaklardır en azından öyle olmasını umuyorum. Yoksa yeni bir microsoft dayatması ve tekeli ile başbaşa kalacağımızı düşünüyorum.

 2. Diggiz

  Biz de deneyelim de Tahir Ağabeyciğim; XP’ de çalışmadığını duymuştum. Sadece çok az özellikler kullanılıyormu, XP’ de. Zaten bilgisayarımı yenileyecektim. Üzücü bir durum nedeniyle format atmıştım ve Mozilla kullanıyorum. Öncesinde hep IE kullandım. PC’ yi değiştirdiğimde(birkaç gün içinde değiştireceğim) Windows 7 alacağım ve IE 9′ u çok rahat kullanacağım… 🙂

   

  Güzel yazı hazırlamışsın bu arada… 😉

 3. Tahir Meylani

  Teşekkürler 🙂

  Bir çok insanın XP’yi bırakmaması için iyi sebepleri vardı. Vista ilk çıktığında çok sorunluydu mesela ama bu durum Windows 7 ile değişti. Bu saatten sonra artık Windows 7 kullanılır.

 4. Diggiz

  Windows 7 içinde pek iyi yorumlar okuyor değilim ama almayı düşünüyorum açıkçası. Artık XP ve Vista için güncelleştirmeler kalkacakmış. XP için kalktı gibi ama Vista’ nın kilerede az kaldı. 🙂 Bu yüzden Windows 7 daha kullanışlı.. Şimdilik.. 🙂

Bir cevap yazın