Internet Explorer 9 Windows XP’yi Desteklemeyecek mi? (Güncellendi)

Microsoft, Internet Explorer 9’un test sürümünü dün yayınladı fakat test sürümünü indirenler, Internet Explorer 9’un Windows XP ile çalışmadığını fark ettiler. Bu da akla şu soruyu getirdi: Acaba Internet Explorer 9’un son halide Windows XP’yi desteklemeyecek mi?

Bildiğimiz kadarıyla, Microsoft henüz bu konuyu açığa kavuşturmuş değil fakat Microsoft’un artık Windows XP’nin fişini yavaş yavaş çekmek istediğini biliyoruz. O yüzden Internet Explorer 9’un Windows XP ile yolları hiç bir zaman kesişmeyecek diyebiliriz.

Windows XP ile çalışmayan oyunlar, Advanced Format teknolojisi ile hazırlanmış HDD’lerde XP’nin karşılaştığı sorunlar ve artık Windows XP desteklemeyen tarayıcılar ve programlar… Windows XP, artık son günlerini yaşıyor dersek sanırım abartmış olmayız.

Son bir not: Kısa bir süre içinde Internet Explorer 9’u incelediğimiz bir makaleyi sitemizde bulabileceksiniz.

Güncelleme: Microsoft’dan resmi açıklama geldi: Internet Explorer 9, Windows XP desteklemeyecek, sadece Windows Vista ve 7’de çalışacak.

14 Yorum

 1. Ziyaretçi

  çok da tınnn. o kadar çok tarayıcı var ki. sanki internet explorer a kaldı xp kullanıcıları. firefox un dan tut google chrome opera ve daha bir çok tarayıcı var. microsoft kendisi düşünsün. bu kadar xp kullanıcısnı yok saymanın sonucunu

 2. Burak

  Yaw programlardan, resimlerden, vs tamamen vazgeçecez de her zaman yeni işletim mi yükleyeceğiz. Her sene 1 yeni işletim sistemi çıkarıyor sahtekar windows. Her sene dosyalarımız yok olacak desenize…

 3. KadiR

  Herkes yanlış düşünceler içerisinde.Görsellik ve Performans bakımından Windows Vista tamamen beklenenlerin altında bir işletim sistemi olabilir fakat Windows 7 tüm özellikleri ile piyasadaki en kaliteli işletim sistemidir.Tabiki alışma süreci kullanıcılar için zaman alacaktır.Ama Windows XP bile yapılabilecekleri kısıtlar durumda.Windows 7’nin kullanım kapasitesi içerisinde engelliler bile düşünülmüş.Ayrıca daha sayamadığım bir sürü yeni uygulama ile donatılmış.Eski bilgisayarı olanlar için tabiki sıkıntı yaratabilir ama Microsoft , XP’den desteğini çekerek gerçekten doğru bir karar verdi.Dediğim gibi alışma sürecinde sorun yaşayabilirsiniz ama alıştıkça seveceğinize inanıyorum.Bu arada alışmak demişken , fazla kaptırmayın kendinizi çünkü Windows 8 yolda 😉

 4. Halit

  sanki başka tarayıcı yok. çokta tın. 7 de de başarılı olamadılar. şimdide 8 i çıkarmaya uğraşıyorlar. ne yaparlarsa yapsınlar milleti XP den kopartamayacaklarını anladılar. şimdide programlarla vurmaya çalışıyorlar. yazıklar olsun.

 5. Ziyaretçi

  xp de eskiycekti bigün yani bu canımızın bi parçası değil ki. xp dediğin işletim sistemi evet zamanında süperdi ama artık geçti dönemi. p4 sistemlerde bile rahatlıkla çalışabilen bi işletim sistemi win7. hala xp daha iyi diyenleri anlamıyorum. neresi iyi? wpa2 yi desteklemediği için modemin bütün ayarlarını değiştirirsin tek bi pc yüzünden sonra bütün geri kalan pc lerin ağ ayarlarını elle yaparsın. xp artık bu yani 🙂 win7 yi de xpyi yaptıkları gibi crackleyip sağa sola dağıtınca ben xp yandaşlarını görürüm 😀

 6. Namık Kemal Sinanoğlu

  Win7 yi bir yıla yakın kullandım (lisanslı), döndüm gene XP ye. Epey bi zaman daha böyle giderim herhalde. Yani sorun sadece alışmak değil, fazla süslü şeyleri sevmiyorum, sade olsun biraz. 3 küsür gigaherz 4 çekirdek işlemcinin Win 7 de kasım kasım kasıldığını gördüm. Orda burda bi sürü dosya kalıntısı, silemiyorum da (shadow copy muhabbeti). Sanırım 10 ghz 16 çekirdekli işlemci 64 gb ram olsa gene de kasmanın bi yolu olcak böyle işletim sistemlerinde. XP yi sadeleştirmek nisbeten kolay gene.1.6 işlemciyle şıkır şıkır çalışıyo.

Bir cevap yazın