Internet Explorer 9 Bugün Çıkıyor

Microsoft bugün uzun zamandır beklenen ve ilk HTML 5 destekli internet tarayıcısı olan Internet Explorer 9’u son kullanıcıya sunacak. Bakalım ilerleyen günlerde Microsoft’un yeni internet tarayıcısı güçlü rakiplerine karşı ne gibi avantajlar sunacak.

Internet Explorer 9 logo

Microsoft, Firefox’u çıktığı zamandan beri internet tarayıcısı pazarının büyük bölümünü elinde tutmayı başardı. Ancak son zamanlarda kızışan tarayıcı pazarında Microsoft bir türlü sürekli kan kaybetmenin önüne geçemedi ve IE’nin kullanım oranları %95’lerden %60’lar seviyesine kadar geriledi.

Microsoft, en önemli rakiplerinden birisi Chrome’dan etkilenerek en son tarayıcısını minimalist bir yapıya sahip olacak şekilde tasarladı. Gittikçe yaygınlaşan Web 2.0 uygulamalarını kullananlar normal olarak bir de tarayıcının gözlerinin önüne gelmesini istemiyorlar. IE 9’da Microsoft bu isteği dikkate almış.

Internet Explorer’ın en yeni sürümü pek çok yeni özellikle birlikte geliyor ancak bu yeni tarayıcıyı sadece Windows 7 kullanıcıları kurabilecekler. Örneğin kullanıcılar internet sitelerini uygulama çubuğuna yerleştirebilecekler. Uygulama çubuğundan açılan siteler aynı birer uygulama gibi zıplama listeleri ve temalandırma gibi özelliklere sahip olacaklar. Bu sayede bir tarayıcıyla internet gezmekten çok bir uygulama kullanıyormuşsunuz gibi olacak.

Microsoft, HTML 5’e de önem veriyor ve Bing arama motorunun HTML 5 uyumlu sürümünün gelecek haftalarda çıkması bekleniyor. Google ve Mozilla ise kendi tarayıcılarının HTML 5’e IE 9’dan daha fazla uyumlu olduğunu söylemelerine rağmen Microsoft kadar bu yeni teknolojiye geçişte hevesli görünmüyorlar. Microsoft ise söz konusu tarayıcıların yeni standardı sadece destekliyoruz diyecek kadar destekleyebildikleri için biraz gönülsüz olduklarını iddia ediyor.

Bakalım IE 9, Microsoft’un uzun zamandır yaşadığı kan kaybını durdurabilecek mi. Tarayıcının Windows XP üzerinde çalışmayacak olmasının işi biraz daha zora sokacağı ise açık bir gerçek.

IE 9’u buradan indirebilirsiniz.

6 Yorum

 1. gtx

  “sadece win7 kullanıcıları kullanabilecek” artık devir değişti, microsoft tarayıcı pazarında kan kaybını durdurmak isterken son sürüm internet explorer için son sürüm işletim sistemi zorunluluğunu kaldırmayı akıl edemiyor, etmiyor veya etmek istemiyor.

  Üç sene önce alınan orjinal vista dururken, avuç dolusu parayı orjinal win 7 için ayırmamak istememek, bunu istemediğim için de explorer 9 kullanamamak…

  Anla artık microsoft, netscape navigator’u ezip geçtiğin, pazarın tek hakimi olduğun günler win95 zamanlarında kaldı. (İyi ki de öyle oldu)

  Yazının başında internet explorer kullanımı %60 lara kadar geriledi yazıyor. Bence bu abartılmış veya şişirilmiş bir rakam, tanıdığım Türk veya yabancı hemen hemen hiçkimse (yalan yok, 100 kişiden üçü beşi kullanıyordur) IE kullanmıyor. Kullanıcıların artık aşina olduğu, çok ram tüketmesine rağmen sevilen Firefox var, kaliteli Opera var, eski bilgisayarlarda hızına inanamadığım Chrome var.

  Sana sıra gelene kadar…

 2. gtx

  Yukarıda saydığım üç tarayıcıdan birinin yeni sürümü (tıpkı IE deki gibi büyük yeniliklerle) çıkmış olsa burada sayısız yorum olurdu. Konuyla ilgilenilmemiş bile…

  Win7 kullanıp da IE 9 u deneyenler yorum yapsın bari, merakımız azalsın.

  Veya düşündüm de, merak da etmiyorum ya : )

 3. Logar

  Evet, MS yeni kabusunu yayınlamış demek. Adamlar 1999 yılında standartları belli olan XHTML’i desteklemeyi beceremediler yıl 2011, sürüm 8 oldu, şimdi IE9 HTML 5’le uçacak, zıplayacak, aya gidecek havalarında bas bas reklam yapıyorlar.
  Ha s.. ordan diyorum güncel siyasi deyişle. Tımarhaneler kontenjan açsın IE9 zede web tasarımcılar için şimdiden. 8 sürümdür delirmedilerse hala tabii.
  MS bilmediği işlere burnunu sokmasaydı keşke, ya da Mozilla falan kaç paraydı ki satın alsaydı elaleme yıllardır rezil olana kadar.
  Şimdi birkaç züppe gelir buraya savunur IE’yi, ben kaçtım.

 4. LORDTEK

  Ben Win7 64bit kullanıyorum. SP1’im de var ve sorunsuz.
  Bu sabah ie9 yükledim. Görünüm gayet temiz ve sade. Hız ise 🙂 gerçekten şaşırtıcı. Benim ie’den kesinlikle ve kesinlikle beklemediğim kadar (hatta gördüğüm en hızlı tarayıcı) hızlı diyebilirim. Ben Firefox çıktıktan sonra ie ile vedalaşmıştım. Chrome çıkınca iki gezgini de etkin olarak kullanmaktayım. Asıl işlerimi (chrome’dan daha yavaş olsa da) ff üzerinde yapmaya kendimi zorlamaktayım. Yani ie ile işim olmaz(dı). Şimdi şu iletiyi de ie9’dan yazmaktayım ve yüksek hızı beni gerçekten şaşırttı.
  Hız konusundaki kişisel sınamalarımı 1000 satırlı tablolu sayfaları açtığımda diğerlerinden çok daha hızlı geldiğini gördüm. Hayret ederek ms’u tebrik ediyorum…

 5. Doğacan Akdeniz

  Ben de bu sabahtan beri kullanıyorum IE 9’u, açıkçası şaşırdığımı söylemeliyim. Neredeyse hiç bir zaman elimi sürmeyeceğim bir tarayıcı olan IE ilk izlenim olarak gözüme girmeyi başardı. Daha yeni yükledim, pek uzun süre de kullanmadım ama başarılı gibi duruyor.

 6. Özalp

  Sabah 8 civarı kurdum, saat 1 gibi kaldırmak istedim. Üst üste sayfalar açıp okuya okuya sayfaları kapatma huyum var. HP DV7-5000’de (i7-2630, 8GB RAM) CPU kullanımını %55’de gördüm. Fan sesine dayanamadım kapattım. Üzerinde bol flash banner’ı olan bir haber sayfası açınca CPU kullanımı %12-15’e zıplıyor.

Bir cevap yazın