Internet Explorer 9 24 Saat İçinde 2.35 Milyon Kez İndirildi

İlk sonuçlar Internet Explorer 9’un 24 saatlik zaman diliminde 2.35 milyon kez indirildiğini gösteriyor.

Internet Explorer 9 ve 8 logoları yan yanaTarayıcı savaşlarında iki farklı yaklaşım görüyoruz. Google, Chrome tarayıcısını sürekli ve etkin bir biçimde güncelleştirirken Microsoft ve Mozilla, daha yavaş ama daha geniş güncelleştirmeler stratejisini benimsiyor.

Microsoft, işte bu strateji çerçevesinde Internet Explorer 9’u uzun bir süredir geliştiriyor. Bu stratejinin şimdiye kadar pek başarılı olduğu söylenemez; çünkü Internet Explorer yeni sürümler geciktiği için eskiyor ve güç geçtikçe kan kaybediyor. Ama, Microsoft’un hedefi IE9 ile tekrar tarayıcı pazarından pay kapabilmek, hiç olmazsa bu kan kaybını durdurmak.

HTML5 ve diğer yeni teknolojiler ile desteklenen ve oldukça hızlı olduğu gözlenen IE9’un ne kadar başarılı olabileceğini göreceğiz. IE9’dan gelen ilk gelen rakamlar iyiyse de dudak uçuklatıcı değil; zira IE9, ilk 24 saat içinde 2.35 milyon kez indirilmiş. Okuyucularımız hatırlayacaklardır Mozilla, Firefox 3 ile aynı zaman diliminde 8 milyon indirme rakamına ulaşmıştı.

Kanımca IE tarayıcılarının en kötü yönü, belli bir geleneği, dolayısıyla o gelenekten gelen tüm sorunları devam ettirmesi. Mesela, IE8 ile canımı sıkan ve bir türlü düzeltemediğim bir sorunun aynen IE9’da da devam etmesi tarayıcıya olan ilgimi daha başından sona erdirdi. Sıfırdan tüm sorunların çözüldüğü bir kurulum seçeneği yaratmak bu kadar zor mu?

kaynak: techspot

Bir cevap yazın