İnternet bağımlısı mısınız? İnternet karşısında ne kadar vakit geçiriyorsunuz?

İnternet bağımlısı mısınız? İnternet karşısında ne kadar vakit geçiriyorsunuz?

 • Günde 5-10 saat arası (34%, 54 Oy)
 • Günde 2-5 saat arası (32%, 51 Oy)
 • Günde 10-15 saat arası (14%, 23 Oy)
 • Günde 2 saatten az (11%, 17 Oy)
 • Günde 15 saat ve üstü (7%, 12 Oy)
 • Haftada birkaç saat (1%, 2 Oy)
 • Hiç kullanmıyorum (tuzak cevap) (1%, 2 Oy)

Toplam Oy: 161

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

2 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Başında bulunmadığımda genelde downloada devam eder. Bu durumu saymasak bile 13-16 saat yapıyor benim kullanım. Aslında “internet kullanımı” nedir, iyi tanımlamak gerekiyor. Mesela tv seyretmiyorum ama TRT’nin sitesinde ki arşivi (haber programları başlığını) uzunca bir zaman izledim. Hergün akşam haberlerini yine oradan izliyorum. Bu, TV seyretmek midir, internet kullanmak mıdır?

  Bence insanlar vakitlerinin çoğunu TV seyrederek geçiriyorlar. TV izlemedikleri zamanı forum, facebook gibi sosyal sitelerde sohbet ederek geçiriyorlar. Tabii, bol bol kopya MP3 dinliyor ve kopya divx formatlı film ve dizi izliyorlar (bir çok girişime rağmen altyazı siteleri hala iş yapıyorlar). Birde oyun var.

  Bütün bunları ne için saydım? Araştırmalar internete yoğunlaşmış durumda. Oysa ki gözden kaçan bir nokta var. Dikkat edin: yukarıda saydıklarımı kullanmak için illa ki internet gerekmiyor. Diğer bir gözden kaçan nokta da “İnternet bağımlısı” olunamayacağı. İnterneti doğalgaz gibi evinize bağlatırsınız. Doğalgaz bağımlısı olunamayacağı gibi internetin de bağımlısı olunamaz.

  Doğalgaz kullananlar bu gazı bağladıkları aletlerin işlerine bağımlıdır. Yerine başka enerjiler kullanılarak bu bağımlılıklar sürdürülebilir. Konu internet kullanımı değil, interneti hangi ihtiyaçlarımızı gidermek için kullandığımızdır. İhtiyaçlarımızı giderdikçe ister istemez bağımlılık oluşur. Kısaca, insan bu devirde teknolojiye bağımlıdır. Görsel ve işitsel teknolojiler internete kayma eğilimindedir. Diğer teknolojileri kullanarak ihtiyaçlarımızı gidermenin normalliği nasıl yadsınamıyacaksa, internet kullanarak gidermekte bir o kadar normal görülmelidir.

  Depresyona gelince…

  Bende depresyonun belirtileri yok. (bak. Google veya wikipedia: depresyon belirtileri.) Depresyon ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılayamamanızla ilgili bir rahatsızlıktır.

  İşler bitip boş vakit oluştuğunda “senin görevin boş durmak değil, yararlı bişeyler yap” diyen Allah vergisi sesi durdurmanın genel olarak kullanılan iki yolu vardır. Birinci yöntem beyini yasa dışı uyuşturucular veya alkol ile uyuşturmak, ikincisi ise TV ile uyuşturmaktır. Her iki durumda da beyin süngere dönecek ve bu ses duyulmaz olacaktır.

  Yine aynı konu ama, Tv seyretmek bağımlı yapmıyor. İzlediğiniz programlar bağımlılık yapıyorlar. Bu programlarda gösterilen reklamlar gereksiz ihtiyaçlar dönüşüyor. Bazen öyle şeyler seyrediyoruz ki karşılanması imkansız ihtiyaçları içimize koyuyor. Artan gereksiz ve karşılanamaz ihtiyaçlar büyüyor ve başta depresyon olmak üzere bir sürü sosyal ve piskolojik hastalığa neden oluyor. Bu hasta topluluklar, gereksiz ve üretim fazlası malların kolaylıkla pazarlandığı kitlelelir oluşturuyorlar. Bir noktaya kadar çözüm yine internet oluyor.

  Reklamsız dizi ve haberler, siteler için reklam önleme programları beni depresyona girmekten kurtaran önemli nedenler olabilir.

 2. Ziyaretçi

  “İnterneti hangi ihtiyaçlarınızı gidermek için kullanıyorsunuz” başlıklı sıralama anketi başlatırsanız çok yararlı olacağını düşünüyorum.

  Örnek başlıklar:

  Cinsel
  Sosyal
  Haber
  Eğlence
  Sohbet
  Eğitim
  Alış-veriş
  Araştırma
  İş-Para-Bankacılık
  Yardım-Bağış

Bir cevap yazın