Intel’in Yeni Silahı: Pentium 4 Prescott

Intel'in Yeni Silahı: Pentium 4 Prescott

Şubat 2, Karar anı geldi: Intel 3 yeni işlemcisini piyasaya sürüyor. 3.4 GHz hızında Pentium 4, 3.4 GHz hızında Pentium 4 Extreme Edition ve aylardır beklenen, hakkında bir çok dedikodu çıkan Prescott işlemci. Büyük sürpriz ise Prescott’un amiral gemisi pozisyonu yerine orta sınıf bir işlemci olarak piyasaya sürülmesi. Bu yüzden Prescott’un 3.4 Ghz versiyonuda henüz hazır değil.

Prescott ismi ilk duyulduğunda, insanlar Pentium 5’in geldiğini düşünmüşlerdi. Prescott’u Northwood çekirdeğinden ayıran değişiklikler şunlar: 90 Nm üretim tekniği, 512 KB yerine 1 MB L2 tampon bellek , 16 KB L1 tampon bellek (iki katına çıkartılmış) , SSE3 olarak adlandırılan 13 yeni işlemci yönergesi ve Intel’in Netburst mimarisinin bir parçası olan, 20’den 31 aşamaya çıkartılmış yeni işhattı (pipeline). Fikir kulağa tanıdık geliyor fakat kendine özgü kötü yanları var. Bunlardan sonra bahsedeceğiz.

Prescott’un yeni jenerasyon Pentium olmadığı fikrinin altında yatan sebeplerse Pentium 5 için daha kapsamlı mimari değişikliklerin yakın gelecekte piyasaya sürülecek olması. CeBIT’ten sonra, socket 478, socket 775’le değiştirileceği gibi DDR II bellek ve PCI Express destekli yeni yonga setleride ortaya çıkacak. Bunlara ek olarak, Intel yöneticisi Paul Otinelli yakın zamanda Intel’in gelecek masaüstü işlemcileri için olası 64 bit eklentileriyle ilgili yeni bir tartışma başlattı.

Bir cevap yazın