Intel’in Yeni İşlemci Platformu Sandy Bridge PCI Express 3.0 İle Gelebilir

Intel’in 2011 ilk çeyreğinde çıkması beklenen yeni işlemci platformu Sandy Bridge’den yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Bilgi akışı, bu hızla devam ederse Sandy Bridge piyasaya çıkmadan önce, bu yeni platform hakkında bilmediğimiz bir şey kalmayacak.

İşte son detaylar: SlashGear’in haberine göre; Sandy Bridge, yalnızca USB 3.0 ile değil, aynı zamanda PCI Express 3.0 ile beraber gelecek. Ayrıca Sandy Bridge mobil CPU’lar çok daha az güç tüketecek. Bu sayede,  tek bir şarjla arka arkaya iki tane blu-ray film izleyebileceğiz.

PCI Express 2.0 (16x) 8 GB/s veri aktarım hızını destekliyorken, PCI Express 3.0’ın 32 GB/s veri aktarım hızı desteklemesi bekleniyor ve PCIe 3.0  PCIe 2.0 arayüzünden biraz daha fazla enerji harcayacak. PCI Express 3.0’ın diğer bir güzel özelliği ise; PCI Express 2.0 kartlar ile beraber çalışabilecek olması, ayın şekilde PCI Express 3.0 kartlarda PCI Express 2.0 ile beraber çalışabilecek. Yani PCI Express 3.0 bir ekran kartı için yeni bir anakart almanıza gerek kalmayacak.

2011 yaklaştıkça Sandy Bridge’den gelen bilgilerin artacağına kuşku yok. Şimdiden Sandy Bridge hakkında pek çok şey biliyoruz.

Bir cevap yazın