Intel’in Yeni Dizüstü Platformu Huron River’dan İlk Bilgiler

Fudzillanın haberine göre; Intel 2011 ilk çeyreği ile beraber şu anda kullandığı Calpella kod adlı dizüstü platformunu, Huron River dizüstü platformu ile değiştirmek istiyor. (Huron River platformu adını, Kanada’da toprakları üstünde yer alan dünyanın en büyük dördüncü gölünden alıyor) Huron River, Sandy Bridge mimarisi ile üretilen 32nm Intel işlemciler kullanacak. Huron River’da WiFi, Wimax ve Intel Bluetooth teknolojilerinin bulunması bekleniyor.

Sandy Bridge mimarisinin dahili GPU ile geleceğini biliyoruz; hatta bazı modellerinin, tek yongada çift GPU kullanacağı iddiası da şu an dedikodudan öteye geçmiş durumda. O zaman akla şu soru geliyor: Intel, 2011’de tek yongada çift GPU teknolojisini dizüstüne getirecek mi? Böyle bir adım, dizüstü GPU pazarında Intel’in liderliğini daha da pekiştirebilir.

Son bir not: Huron River, iki ve dört çekirdekli işlemciler ile gelecek. Huron River ile sonunda dizüstü bilgisayarlarda dört çekirdekli işlemciler yaygınlaşabilir. Huron River dizüstü platformundan bildiklerimiz şimdilik bu kadar, yeni ayrıntıların düşmesi çok zaman almayacaktır.

Bir cevap yazın