Intel’in Vurucu Timi: 845 DDR Yongasetli 19 Anakart

Intel'in Vurucu Timi: 845 DDR Yongasetli 19 Anakart

Herkes istiyordu, nihayet geldi: pahalı Rambus bellek (Rambus DRAM – RDRAM) istemeyen ama yüksek performanslı bir Pentium 4 yongaseti. ‘DDR’ AMD’nin Athlon işlemcisi için dillerden düşmeyen bir bellek türü; öyleyse Intel’in gözbebeği için neden işe yaramasın? DDR (Double Data Rate) SDRAM, PC133 SDRAM’in iki katı bantgenişliği sunuyor ve Pentium 4’ün 400 MHz “quad-pumped” veriyolunun temposuna PC133 SDRAM’den çok daha iyi ayak uyduruyor. Artık bir sistemin toplam performansı çok iyi bir seviyeye erişecek ve herkes mutlu olacak; öyleyse neden mutlu değiliz?

Hayatta mükemmel şeylerle nadir karşılaşırız, bu sefer de farklı değil. Intel RDRAM’i rasgele seçmedi; çünkü mevcut RDRAM (PC800 standardı) P4’ün bellek veriyoluyla aynı saat hızında çalışıyor: 400 MHz (işlemci için 100 MHz “quad-pumped”, bellek için 400 MHz “double-pumped”). Bu mükemmel uyuyor, çünkü her saat döngüsünde veri iletilebiliyor. DDR belleğe geçiş ise, DDR bellek 133MHZ’de “double-pumped” çalıştığı için veri iletiminin asenkron olmasına yol açıyor.

Temelde 2.1 GB/sn bantgenişliğine sahip (PC2100 olarak da anılan) DDR bellek 1.6 GB/sn bantgenişliği sunan RDRAM’den daha hızlı çalışıyor. Öte yandan modern sistemlerde RDRAM çift (dual) veya çoklu kanal konfigürasyonlarda çalışıyor. Pentium 4 için üretilen 850 yongasetinde bu iki kanalı elde etmek için çift RIM modülü kullanılıyor (bu yüzden anakarta çift halinde simetrik takılıyor); sonuçta da bantgenişliği 3.2 GB/sn oluyor. Ne yazık ki RDRAM pek overclock’a gelmiyor; bu da hız tutkunları için önemli bir faktör. DDR SDRAM hala daha ucuz ve daha esnek.

Aslına bakılırsa, 845 yongasetinin büyük bir dezavantajı yok – hatta tam tersi. Platform hızlı, daha ucuz ve çok gelişmiş. Hatta gelecek için hazır gibi bile görünüyor (çünkü Intel Soket mPGA478’i bir süre daha değiştirmeyi düşünmüyor); pekala bir yıl daha piyasaya en hakim platform olarak kalabilir – en azından P4 Northwood Intel’in portföyünde en popüler ürün olarak kaldığı sürece. 3GHz, hatta daha yüksek hızdaki işlemcilerin bugünün anakartlarıyla çalışacağına da emin olabilirsiniz.

Mümkün olduğu kadar çok anakart toplayabilmek için bu testi birkaç kez erteledik. Nihayet laboratuarımıza 19 anakart ulaştı; çoğu renkli kutularda, şık PCB’lerle (baskılı devre) ve etkileyici vaatlerle geldi. Hangilerinin beklentileri karşıladığını görmek için bu anakartları test ettik.

Bir cevap yazın