Intel’in kablosuz Görüntü Aktarma Teknolojisini İnceledik

Kablosuz Görüntünün Ayrıntılarına Bakalım

Dell Studio 15zEğer kablosuz görüntü aktarma hakkında daha önceden bir şeyler okuduysanız, o zaman dizüstü bilgisayarınızla adaptör arasında yaşanan gecikmeyi mutlaka okumuşsunuzdur. Bu gecikme gerçekten yaşanıyor. Intel’e göre bu teknoloji, hiçbir zaman interaktif olacak manasına gelmemeli. (Dizüstü bilgisayarınızdan TV’de oyun oynamak gibi mesela) Bunun yerine, bu teknoloji “arkanıza yaslanan ve izleyin” modelini benimsiyor. Mesela en sevdiğimiz televizyon programınızı izleyin ya da PowerPoint sunumunuza bakın. Bu gecikmenin neden kaynaklandığını anlamak için biraz derine inmemiz, arka planda neler oluyor ona bakmamız gerekiyor.

Bu teknolojinin kalbinde dizüstü bilgisayarınızda çalışan Intel’in My WiFi ve Kablosuz görüntü yazılımı yatıyor. Kablosuz görüntü, masaüstü görüntünüzü alıyor ve saniyede 30 kare saniyeye kodluyor. Yazılımın ilk sürümünde, bu teknoloji 1280×800 çözünürlüğü destekliyordu ama son sürümde 1366×768 de listede yer alıyor. Ses aktarımı içinse yazılım, sesi MPEG-2 formatında iki-kanal sese kodluyor ve WiFi üzerinden Netgear adaptöre gerçek zamanlı akış protokolü (RTSP) ile yolluyor. Adaptör sinyali çözüyor ve HDMI çıkışı üzerinden TV’ye yolluyor.

Televizyon tarafında ise, genişletilmiş görüntü tanıma bilgisi (EDID) uygun çözünürlüğü ve sesi uygun bir şekilde ayarlıyor. Netgear Push2TV adaptörü gelen veriyor okuyor ve bu doğrultuda görüntüyü ölçeklendiriyor.

3 Yorum

 1. Tarık

  Konu güzel fakat makale berbat,ne biçim bir Türkçe kullanmışsınız anlamıyorum.Konudan konuyada çok atlanmış.Örneğin

  “masaüstü görüntünüzü alıyor ve saniyede 30 kare saniyeye kodluyor.”

  dedikden sonra kaç px çözünürlüğünden bahsedilmiş,sonra tekrar konuya dönülmüş.

  Bu konuda daha dikkatli olunulursa makale daha bir kaliteli olacaktır.

  Biraz daha dikkat lütfen.

Bir cevap yazın