Intel’in GPU Projesi Larrabee Ölmemiş miydi?

Söylentiler, Intel’in 2012 için Larrabee projesini tekrar hayata geçirmek istediğini gösteriyor.

Intel LogoNvidia GTC 2010 konferansını yorumladığım bir haberde, Intel ve Nvidia kavgasının bu konferanstan sonra daha da hararetlenebileceğini söylemiştim. Ben demiştim demeyi sevmesem de (:P) sanırım haklı çıktım.

Aslında yukarıdaki yorumun yapmak için donanım dünyasının temel mekaniklerini biraz bilmek yeterli. Nvidia, şimdiye kadar CPU’ların ağırlığı olduğu tüm üst düzey teknoloji dallarına GPU tabanlı bulut-hesaplama ile yeni bir soluk getirmek istiyor. Ve, GPU’ların bu işi gerçekten iyi yaptığına şüphe yok. Intel, X86 CPU’larda farklı amaçlar için özel olarak geliştirilmiş çekirdek teknolojisine uzun bir süredir yatırım yapıyor olsa da henüz ortada elle tutulur bir şey göremiyoruz. GPU teknolosi ise hazır, sadece daha çok yazılıma ihtiyaç duyuyorlar.

Uzun lafın kısası, Intel’in Nvidia’a cevap verebilmek için X86’dan daha fazlasına ihtiyacı var. Intel’in de tam olarak yapmaya çalıştığı bu zaten. Daha önce Larrabee mimarisi ile AMD ve Nvidia’nın üst düzey GPU’larına meydan okuyan Intel, daha sonra Larrabee mimarisini rafa kaldırdığını açıklamıştı. En azından Larrabee mimarisi ile geliştirilmiş harici bir GPU göremeyecektik Intel’den.

Fakat Fudzilla’nın duyumlarına göre -bu duyumların kaynağını tahmin etmek de zor değil- Intel, Larrabee mimarisini 2012 için tekrar hazırlıyor. 22 nm üretim teknolojisine destek verecek Larrabee mimarisi, söylenenlere göre, Nvidia’nın 2013 yılı için adres gösterdiği Maxwell mimarisi ile rekabet edebilecek kadar gelişmiş olacak.

Kim demiş donanım dünyası renksiz diye? Alın size soğuk savaşın teknoloji versiyonu :).

1 Yorum

  1. Tamer

    Ben intel olsam rafa kaldırdım derdim. Ama çaktırmadan devam ederdim.  Sakın intelde aynısını yapmaya kalkmasın. Bu arada x86 işlemcilere bence haksızlık oluyor. Yapısı itibarı ile kayan noktalı hesaplamalar için elverişli değil. Daha doğrusu amacı itibari ile yapısı kayan noktalı hesaplamalara göre değil. Eğer öyle olmasaydı zaten bir ekran kartına ihtiyaç duymazdık. Dikkat ederseniz Nvidia Webserver gibi Karakter katarı üzerine çalışan uygulamalarda sessiz. Yani bir GPU ile x86 nın yaptığı her işi daha iyi yapamaz. Yani mesele sadece kayar nokta hesaplama ile ilgili. Ancak bu intel ve amd için ciddi bir mesele çünkü milyonlarca dolarlık süper bilgisayarlar malesef kayar noktalı işlemler yapmak için üretiliyor.

Bir cevap yazın