Intel’in Ekonomik 848P’si Piyasada Yerini Aldı

Intel'in Ekonomik 848P'si Piyasada Yerini Aldı

Intel’in piyasada SiS ve VIA’nın düşük fiyatlı yongasetleri ile yarışabilecek bir yongaseti olmaması ürün yelpazesinde bir eksik nokta meydana getirdiğinden, 848’in geliştirilmesi sürpriz niteliği taşımıyor.

Intel’in müşterilerini, 845 yerine daha fazla para ödemeleri gereken 865/Springdale ve 875/Canterwood yongasetlerini kullanmaya nasıl ikna edeceği tartışılıyordu. Özellikle düşük ve orta fiyatlı ürünler pazarında FSB hızı, bellek hızı ve diğer özelliklerin dahil olduğu performans parametreleri, saat hızları yanında ikinci planda kalıyor. Bu yüzden sistem üreticileri 848P gibi daha ekonomik, fakat 865 ve 875 yongasetlerinden daha yavaş bir yongaseti kullanarak maliyetlerini düşürecekler.

Şu anda, pek çok anakart üreticisi bu imkanı Intel’in FSB533 ve tek kanal DDR333 desteği sunan 845PE yongasetini kullanarak bulmuş durumdalar. Ayrıca, 845PE’yi anakart üreticilerinin büyük çoğunluğu oldukça overclock edilebilir bulduğundan 800 MHz uyumlu olarak ilan ettiler ve anakartlarının 800 MHz’de çalışması için overclock seçeneği sundular. Tabii Intel’in sunduğu 845 özellikler tablosunda bu seçenek yer almıyordu.

800 MHz FSB’li hızlı P4’leri bu şekilde destekleyen anakartlar laboratuarımızdaki ilk kontrollerde sürekli problemlere neden oldular. Sadece çok az anakart bu yüksek hızda kararlıydılar, hatta önde gelen üreticilerinin anakartları bile sadece sınırlı başarı gösterebiliyorlardı. Bu sistemlerden bazıları tekil durumlarda düzgün çalışabilir, fakat genel bir kural olarak bu anakartlarda FSB800 işlemcileri kullanmanızı önermiyoruz. Yine de oldukça iyi overclock edilebildiklerini söyleyelim.

Intel bu ikilemin farkında: Piyasaya çıkmasının üzerinden hemen hemen iki yıl geçse de, 845 yongaseti halen yüksek miktarda satılıyor – üstelik Intel’in 865 ve 875 yongasetleri satışını artırma çabalarına rağmen. 845 bu yılın başlarında çeşitli THG yazılarında da belirtildiği gibi efsanevi BX yongasetinin gerçek halefi oldu. Intel, tek kanallı bir yongasetine olan bu isteğe cevap verebilmek için 865 yongasetinin sadece tek kanallı versiyonunu üretmeye karar verdi ve ortaya 848 çıktı.

Bir cevap yazın