Intel’in Altı Çekirdekli İşlemcisi Core i9 Ebay’den Satıldı

Intel’in Gulftown kod adlı altı çekirdekli Core i9 işlemcisinin çıkmasına henüz daha aylar olmasına rağmen birisi çıkıp mühendislik örneğini Ebay’de açık arttırmayla satışa çıkarmış. Hatırlatacak olursak bundan yaklaşık bir hafta önce de Core i9’un ilk testleri ortaya çıkmıştı.

Intel böyle mühendislik örneklerini yalnızca belli başlı sistem uzmanlarına veya “yakın dostlarına” gönderir ve bu kişiler de Intel’in gizlilik politikasına harfiyen uymak zorundadırlar. Intel bu anlaşmaya uymayanları siler atar. Dolayısıyla bir mühendislik örneğinin satışa çıkarılması öyle pek sık rastlanan bir olay değil. Ancak Gulftown örneklerinden birisi Ebay’de görücüye çıktı.

Gulftown Ebay'den Satıldı

Ebay’de açılan satış sayfasında “Intel 6-Core Xeon Westmere Gulftown 2.4GHZ LGA1366 ES Processor” yazıyor. Sorunsuz bir biçimde çalıştığı ifade edilen işlemci 1200 Dolardan kendine alıcı bulmuş. İşlemcinin fotoğrafı üzerindeki kodlar silinmeden olduğu gibi yayınlanmış. Intel işte bu kodları kullanarak işlemciyi kime gönderdiğini hemen tespit edip yasal işlem başlatabilir.

Sayfada satıcının yeri Tayvan olarak belirtilmiş. Buradan bu işlemcinin Intel’in yongaseti ortaklarından biri tarafından sızdırıldığını düşünebiliriz fakat bundan da kesin olarak emin olamayız.

Gulftown mühendislik örneklerinin satışı Tayvan’la sınırlı değil. Nordic Hardware’in bir haberine gçre bu işlemciden çok daha hızlı olan (3.06 GHz) bir Gulftown OCTeamDenmark forumlarında sadece 850 Dolara satılmış bile.

Bir cevap yazın