Intel’in Altı Çekirdekli İşlemcisi Core i7 980X’in Fiyatı Belli Oldu

Ne kadar çok çekirdek o kadar performans değil mi? Evet, gerçekten öyle en azından çoklu çekirdek uyumlu program ve oyunlar için. Bu gerçeğin farkında olan Intel ve AMD daha fazla çekirdeğe sahip işlemcileri masaüstüne çıkarabilmek için yarışıyor. Şimdiki yarış, ilk altı çekirdekli işlemciyi kim piyasaya sürecek yarışı. Galiba bu yarışı Intel, Core i7 980X Extreme Editon ile kazanmak üzere.

Intel’in altı çekirdekli ilk işlemcisi Core i7 980X Extreme Editon’ı mart ayı sonunda piyasaya sürmesi bekleniyor. Bu işlemci 32 nm Westmere mimarisine sahip ve 3.33 GHz’de çalışacak ayrıca Turbo Boost ile 980X 3.6 GHz hızına çıkabilecek. Fiyatı ise el yakıyor, şu an Avrupa’da bazı marketlerde ön siparişe açılan işlemci 930-1000 Euro fiyat aralığında.

AMD’nin mayıs ayında piyasaya sürmesini beklediğimiz altı çekirdekli işlemci çözümü Thuban’ın bu kadar pahalı olmayacağını düşünüyorum. Altı çekirdekli işlemcilerin performansını karşılaştırmak zevkli olacaktır. Bu işlemcilerin performansını karşılaştırdığımız bir makalenin sitemizde yer alacağını hatırlatmaya gerek yok sanırım.

Kaynak: Fudzilla

8 Yorum

 1. Ziyaretçi

  selam.

  şirketimize şu sıralar i7 975 extreme almak üzereyken bu haberi gördük. türkiye’de satışına ne zaman başlanacağı hakkında bilgisi olan var mıdır?

  • Hamdi Kellecioğlu

   Bu konuda henüz net bir bilgi yok. Görebildiğim kadarıyla yurt dışında da satışına henüz başlanmamış. Tahminen en az 1-2 ay sonra Türkiye’ye gelebilir.

   Bu arada ürünün ayrıntılı incelemesi bugün sitemizde yayınlanacak, anasayfadan takip edebilirsiniz. İncelemeyi okuduktan sonra kullanacağınız uygulamalarda Core i7 975 ile doğrudan karşılaştırma yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın