Intel’in 925XE Yongasetine ve FSB1066’ya Kısa Bir Bakış

P4 E0 Aşama (Stepping): Thermal Monitoring 2 Ve XD-Bit

Üçüncü çeyrekte Intel, genel olarak bütün 775 işlemcilerini elden geçirecek, çünkü E0, tamamen D aşamalı işlemcilerin yerine geçecek. Yeni en yüksek model olan, 3.8 GHz hızındaki, Pentium 4 570J’den de anlayabileceğiniz gibi, Intel yeni yongaları “J” harfiyle işaretleyecek.

Thermal Monitoring 2 (Geliştirilmiş Durma Durumu destekli), Intel’in taşınabilir işlemcileri olan Pentium 4 M’lerde kullanılan Enhanced Speedstep’e (geliştirilmiş Speedstep) çok benziyor. Geliştirilmiş Speedstep, işlemci hızına göre saat hızını ve voltajı azaltıyor. Bugünlerde enerji tasarrufu sağlayacak özellikleri işlemcilere eklemek tartışmasız bir şekilde doğru, fakat Intel’i bu yöne gitmeye zorlayanın Prescott’un fazla sıcaklık yayan tasarımı olması biraz kötü.

Daha önceki yazıda, Execute Disable bit (XD) ya da Non Execute bit (Uygulama Engelli bit) özelliğini nasıl çalıştığını anlatmıştık. Kısaca hatırlatmak gerekirse, bu özelliğin temel amacı kötü niyetli kodların çalışmasını engellemek. Bir bellek alanı XD olarak işaretlendiği zaman, Windows XP Sercive Pack 2 bu uygulama engelli alanda bulunan bir kodu çalıştırmayacak. Intel XD özelliğini, hem Pentium 4 hem de Celeron D (325’den 350’ye kadar) işlemcilerine yerleştirecek, fakat Soket 478’lerde bu özellik olmayacak.

Service Pack 2’nin hazır olmasının neden bu kadar uzun sürdüğü hakkında bir fikrimiz yok, fakat AMD bu özelliği NX adı altında Nisan’ın 23’ündeki Opteron işlemcilerinin çıkışından beri destekliyor. Ayrıca bu özellik Athlon64 ailesi tarafından da bu senenin Eylül ayından itibaren desteklenmeye başlayacak. Sadece işletim sistemi desteği eksik – AMD’nin bu duruma alışkın olması lazım.

4 GHz’lik Pentium 4’ler

Intel’in dördüncü çeyrekte duyuracağı bir işlemciyi 266 MHz FSB hızında (FSB 1066) çalıştırdık ve 3.73 GHz değerini gördük.

Üçüncü çeyrekte, Intel, 3.8 GHz hızındaki Pentium 4 570 işlemcisini tanıtmayı planlıyor, Pentium 4 580 olarak adlandırılan 4 GHz’lik sürüm ise yıl başından önce piyasaya çıkacak. Daha hızlı işlemciler olasılık dahilinde ama kesin değil.

Saat hızının arttırılmasından daha ilginç olan şey FSB1066’nın tanıtılması ve buna uygun işlemcilerin ortaya çıkması. 266 MHz hızında FSB’ye sahip olan ilk işlemci 512KB L2 önbellekli ve 2 MB L3 önbellekli Pentium 4 Extreme Edition olacak. Aynı anda 925XE yongaseti de piyasaya sürülecek (aşağı bakın). Yine, pahalı Extreme Edition oyun ve teknoloji meraklılarını hedefliyor.

Bir cevap yazın