Intel’in 925XE Yongasetine ve FSB1066’ya Kısa Bir Bakış

775 platformunun resmi olarak duyurulmasından bu yana neredeyse bir ay geçti. Fakat hala, bu yongasetini kullanan anakartlar ortalarda pek fazla görünmüyor. Sorun işlemcilerde değil, çünkü 3.6 GHz olanları hariç çoğu işlemci bol miktarda bulunabiliyor. Bu seferki sorun anakartlarda yatıyor – Intel ICH6 yongalarını, bir üretim hatasından dolayı geri çekmek zorunda kalınca bu anakartların yaygınlaşması da biraz gecikti. Bunlara ek olarak, Intel, bu hafta içerisinde açıklanan yarıyıllık raporları yüzünden biraz canı sıkıldı ve bunu anakart üreticilerine yansıttı, fakat bu durum anakart üreticilerini havaya sokmak için yeterli gibi görünmüyor.

Fakat Intel bu yazın sonlarına doğru, işlemci hattını güncelleyerek ve yeni bir yongaseti duyurarak piyasayı biraz ısıtacak. Pentium 4’ün hızı %5.5 artarak 3.8 GHz olacak – bunun çok ilgi çekeceğini sanmıyoruz. Bunun yerine asıl ilgiyi, P4 Northwood ile karşılaştırılınca Prescott’a gerçekten fark getiren yeni E0 aşamalı işlemciler, çekecek. Bu güncelleme sayesinde, AMD’nin çoktan (NX’i hatırlayın) kullandığı bir teknoloji, Intel’e de Execute Disable Bit (Uygulama Engelli Bit) ya da XD-Bit olarak geliyor. Windows XP SP2 ile birlikte bu özellik, kötü niyetli program kodlarının çalıştırılmasını engelliyor, birçok virüs, bellekte tutulan bilgilerin, kendilerine ayrılmış alana sığmamaları sonucu oluşan tampon taşması (buffer overflow) durumunu tetikliyor. Eklenen bir başka özellik ise, Enhanced Halt State (Geliştirilmiş Durma Durumu) işlevini destekleyen Thermal Monitoring 2 (Isı İzleme 2). Bu özellik sayesinde işlemci boş olduğu anda tamamen durma noktasına gelebiliyor ve bu sayede ısı üretimi en aza indiriliyor.

Tabii ki yüksek işlemci yüklerinde bu özellik ısı yayımını azaltmayacaktır. Fakat Thermal Monitoring 2’nin belki daha ilginç olabilecek bir başka özelliği daha var: Speedstep ya da AMD’nin PowerNow özellikleri gibi, işlemci çalışırken çekirdek hızını ve voltajını değiştirebiliyor. Bu şu anlama geliyor, Intel en sonunda güç tasarrufu özelliklerini masaüstü işlemcilerine de getiriyor, bu iyi bir haber. Ayrıca, işlemci, AMD Athlon64’te Cool & Quiet özelliğinde olduğu gibi, saat hızını çalışırken değiştirebilmek için bir kaç (kilitlenmemiş) çarpana ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden E0 aşamalı işlemcilerin bir kaç adet kilitlenmemiş çarpana sahip olması olasılığı yüksek. Hızaşırtma (overclock) tutukunları kendinizi hazırlayın.

Akıllara takılan bir soru ise Intel’in Extended Memory 64 Technology ya da EM64T olarak adlandırdığı, 64 Bit uzantılarının ne olacağı. Bizim görebildiğimiz kadarıyla bu özellik Prescott çekirdeklere çoktan eklenmiş durumda, fakat ölü şekilde bekletiliyor. Intel dördüncü çeyrekte NX’i tanıtmaya hazırlanıyor, bu bakımdan EM64T’yi Pentium 4 720 ile birlikte aynı anda duyurmak mantıklı geliyor.

Bir cevap yazın