Intel’in 865/875 Adlı Üstün Başarım Şarkısı Üst Sıralardaki Yerini Koruyor

Intel'in 865/875 Adlı Üstün Başarım Şarkısı Üst Sıralardaki Yerini Koruyor

Geçen ay Intel DDR2 bellek, PCI Express ve yeni LGA 775 soket destekli altyapısını tanıttı. Bu yeni kuşak ürün teknolojik olarak daha önce görülmüş herşeyin ötesinde. Yeni yongasetleri sundukları özellikler açısından pazarda görülen tüm diğer ürünleri aşmış durumda. Soru şu: Tüm bunlara şu anda gereksinim duyuyor muyuz?.

Çoğu kullanıcı yanıtı çabucak verebiliyor; yüksek kalite DDR400 DIMM ve/veya ATI Radeon 9800 veya NVIDIA GeForceFX 5900 dizisi kart kullanıcıları kendileri adlarına konuşuyorlar. Bugünkü uygulama ve yazılımların hiçbirisi şimdilik yeni özelliklere gereksinim duymuyor, elbette Far Cry dışında.

Yeni bir soğutucu ve anakarta ek olarak, Soket 775’e geçiş yeni DDR DIMMler ve PCIe görüntü kartı anlamına da geliyor. Yeni güneyköprüsünden sonuna kadar yararlanmak için komut sıralaması (command queuing) destekli bir sabit disk edinmek de gerekli ve hatta Matrix RAID için aslında iki adet edinmeniz gerekiyor. Bugünkü durumda kim bu kadar para harcamak isteyebilir? Hem sistemler arasındaki başarım farkı zar zor ölçülebiliyorken?

Bizler de güncel kuşak Soket 478 anakartların neler yapabildiklerini görmek istedik. 865PE ve 875P Intel yongaseti tabanlı anakartlar üreten toplam 16 üretici ürünlerini gönderdiler.

Bir cevap yazın