Intel’in 65 nm Pentium 4’üne Kısa Bir Bakış

Intel'in 65 nm Pentium 4'üne Kısa Bir Bakış

Tarih Intel’in çok satan işlemcilerinin karasız bir resmini çiziyor, bunlar arasında yeni bir yol ayrımına gelen, belki de en kusursuz resme sahip işlemci Pentium 4. Intel platformlar çok yönlü, işlemciler hızlı ve pek çok özellik sunuyorlar ancak rakiplerine göre çok daha fazla ısınıyorlar ve çok daha fazla enerji tüketiyorlar.

Her şey 2000 yılında kökten değişiklikler yaratan bir tasarımla ortaya çıkan ve rakibi Athlon işlemcileri sadece saat hızına dayanan bir yarışla yenmeyi amaçlayan yeni 180 nm işlemciyle başladı. Bir yıldan kısa bir süre içinde yonganın 130 nm sürümü ve Soket 478 yapısını temel alan 3 GHz değerlerine kadar yükseldi ve Intel’e aradığı liderliği sağladı.

Daha sonra platform eleştirilerin dozunun artmasına neden oldu .

Günümüzde AMD, sadece tipik deneylerde daha sonuç verdiği için değil aynı zamanda aynı işi yapmak için çok daha az enerji harcaması sayesinde hem çift çekirdekli masaüstü işlemcilerinde liderliği elinde bulunduruyor. Intel’in bileşen üretmekten daha çok platform çözümlerine yönelmesinin altında yatan temel sebep bu. Ancak bunun donanım endüstrisinde genel bir eğilim olduğunun da altını çizelim çünkü donanımların sağladığı başarım artık herkesin işini görebilecek kadar artmış durumda. En düşük fiyatlı işlemciler bile günümüzde kullanılan yazılımların büyük bir çoğunluğunu çalıştırabiliyor. Böylece müşteriler, yeni bir şey satın almak için üreticinin bu yeni aygıtla onlara neler yapabileceklerini göstererek ikna etmesini bekliyorlar.

Her şekilde mümkün olduğu zaman ürün geliştirmesi yapmak kesinlikle yanlış bir şey değil. Bir süre daha en çok satan işlemci olarak kalacak olan Pentium 4’ün durumunda bu geliştirmeler daha çok ısıl sorunlara çözüm veya gelecekte kullanılacak olan teknolojilerin (VT veya Sanallaştırma Teknolojisi – Virtualization Technology) işlemciye eklenmesi şeklinde oluyor. Peki, Cedar Mill ne gibi geliştirmeler sunuyor?

Bir cevap yazın