Intel’in 32 nm Sandy Bridge İşlemcilerini Bekleyenlere Kötü Haber

Intel’in 2011’in ilk aylarında piyasaya sürmesini beklediğimiz 32 nm ile üretilecek Sandy Bridge mimarisine sahip ilk işlemcilerinin, LGA 1155 soketini kullanacaklarını haber yapmıştık.

İster istemez bu haber, bir çok kişinin aklına şu soruyu getirdi “acaba sahip olduğum LGA 1156 anakartlarda Sandy Bridge işlemcileri kullanabilecek miyim?” Bu sorunun cevabı az çok belliydi aslında Intel, Sandy Bridge için altı serisi yeni bir yongaseti geliştiriyordu ve Sandy Bridge işlemciler, sadece bu yongasetleri ile beraber çalışabilecekti ama bu haberler tam resmiyet kazanmamıştı.

Fudzilla’nın haberine göre; Intel’in H1 kod adlı LGA 1156 soket platformunun, Sandy Bridge işlemcileri desteklenmeyeceği kesinlik kazandı. Intel, H2 kod adlı LGA 1155’i Sandy Bridge için hazırlıyor ve Sandy Bridge işlemciler, şimdilik sadece LGA 1155 ile uyumlu olacak gibi gözüküyor.

Intel’in LGA 1156 soketini daha ne kadar destekleyeceği ise soru işareti.

8 Yorum

    • Tahir Meylani

      Bulldozer’in, 2011′,n ikinci yarısı gibi geleceği konuşuluyor. Ayrıca Bulldozer’in yeni bir soket isteyip istemeyeceği de tam olarak belli değil ama dedikodulara göre 890X AM3 anakartlarda Bulldozer işlemciler çalışabilecek. Bu dedikodunun doğru olma olasılığı yüksek ama henüz kesin bir şey söyleyemiyoruz.

Bir cevap yazın