Intel’den tek yongada 48 çekirdek

Intel 48 çekirdekli yonga

Intel, araştırmacılarının 48-çekirdekli deneysel yongayla geleceğin bilgisayarlarının alt yapısını oluşturacak “tek-yongalı bulut hesaplama” teknolojisi üzerinde çalıştıklarının duyurdu. Firmanın söylediğine göre henüz “konsept” aşamasında olan ürünün hedefi tek bir yonga üzerindeki performansı, haberleşmeyi ve güç tüketimini en uygun seviyeye taşımak. Yeni önürün (prototip) Intel’in şu anki modellerinin 10 – 20 katı daha yüksek başarım sunuyor.

Üzerinde oldukça fazla çekirdek barındırmasına rağmen yeni güç yönetimi teknikleri sayesinde geleceğin prototip ürünü, evlerimizde kullandığımız iki standart ampulün tükettiği kadar enerji tüketiyor. Hatta Intel, bu yonganın insanlarla görsel iletişim kurabilen bilgisayarları hayatımıza sokabilecek kadar güçlü olacağını iddia ediyor.

“Örneğin, günün birinde bilgisayarla etkileşime girerek dans dersi aldığınızı veya bir mağazada gördüğünüz elbiseyi geleceğin 3-B kameralarıyla üzerinize giymeden aynada kendinizde nasıl durduğuna bakabildiğinizi düşünün. Çevrenizde dönün ve kumaşın nasıl katlandığını renk tonlarının teninize uyup uymadığına bakın. Bu tür bir etkileşim klavyelerin, uzaktan kumandaların veya oyunlar için oyun kollarının sonunu getirebilir. Bazı araştırmacılar bilgisayarların ileride beyin dalgalarını bile okuyabileceklerini söylüyorlar. Yani sadece bir komutu düşünerek, bir yazıyı yazdırmak konuşmadan mümkün hale gelebilecek” diyor Intel.

Firma bu ürüne “tek yonga üzerinde bulut hesaplama” ismini takmış çünkü birden çok bilgisayarın bir araya gelerek oluşturduğu “bulut” kümelerine benzer bir çalışma mantığı var. Önürünün 48 çekirdeği bulut sunucu sistemlerini taklit ediyor ama önemli bir artıya sahip; sunucular arasındaki mesafeyi ortadan kaldırıyor böylece haberleşme kayıpları neredeyse ortadan kalkıyor.

Bir cevap yazın