Intel Yükseltilebilir Sandy Bridge İşlemci Tasarlıyor

İşlemcinizi yenilemeden yükseltebileceksiniz.

Sandy Bridge İşlemci logoGeçtiğimiz yaz sonu Intel yeni bir deneme başlatmış ve “yükseltilebilir” bir Pentium G6951 işlemci duyurmuştu. Deneme başarılı olmuş olmalı ki Intel şimdi Sandy Bridge mimarisine sahip ikinci bir yükseltilebilir işlemci tasarlıyor.

Pentium G6951 işlemci Gateway SX2841 gibi az sayıdaki üründe bulunuyordu ve kullanıcılar özel bir kart satın alarak işlemcilerini fiziksel olarak yenilemeden yükseltebiliyorlardı.

Kart üzerindeki kod Intel sunucularıyla kurulan bağlantı sonucunda onaylandığında yeni bir donanım yazılımı (firmware) yükleniyor, üreticinin önceden kısıtladığı ek özellikler kullanıma açılıyordu. Pentium G6951 özelinde Hyper-Threading desteği etkinleştiriliyor ve Düzey 3 (L3) Önbellek artıyordu.

Intel’den yeni sızan bir evrak, benzer bir yükseltme seçeneğinin yeni Pentium G622 Sandy Bridge işlemci için de bulunacağını gösteriyor.  Evrakta “Yükseltme araçları marka model bilgisini de güncelleyecek: Örneğin Intel Pentium G622 İşlemci Başarım Güncellemesi işlemci numarasını G622’den (yükseltmeye hazır) G693’e (yükseltilmiş) değiştirecek.” ibaresi yer alıyor.

Şimdilik Pentium G622 işlemcinin yükseltmeyle hangi özelliklerinin kilidinin açılacağını ya da Intel’in başka bir işlemci için de yükseltme seçeneği sunup sunmayacağını henüz bilmiyoruz. Üçüncü sırada henüz raflara çıkmamış Core i3-2102 (bu isim kesin değil) olabilir.

Pentium G622 işlemci Intel’in ARK veritabanında bulunmuyor ancak G620 (çift çekirdek, 2.6GHz, 3MB paylaşımlı L3 önbellek) ile aynı özelliklere sahip olması bekleniyor.

5 Yorum

  • ?

   napsın zavallılar 4 ghz ı 8 senedir geçemiyorlar bu şekilde ilgi çekip eline geçirdiklerini tokatlamaya çalışıyorlar… tokatçı bunlar. e8400 işlemcim var dünya patlasa değiştirmem bida para mara yok bunlara ne zamanki 4-5 veya 10 ghz işlemci çıkar anca ozaman alırım.

 1. özgür kara

  O zaman aldığımız i3 işlemciyi kredi kartıyla ödeme yaparak i7’ye , grafik yongasını hd3000’den hd bilmem kaça upgrade yapabileceğiz. Bunun intel için dezavantajı şudur ki , bu iş işlemci crackleme sektörü diye bir iş kolunun oluşmasına olanak verir, aynen tonur dolum yedek parça sektörü gibi, o işlemcileri her türlü upgrade eder bizim millet :), intel’e gerek bile kalmaz.

 2. Ziyaretçi

  Bence yapsınlar yapsınlar. Çok da iyi olmuş. Hatta özelliklerin yarısını kısıp yarı fiyatına versinler. Biz o özellikleri açmanın bi yolunu buluruz her türlü >:D

Bir cevap yazın