Intel Yine Bir Tekelcilik Davasıyla Karşı Karşıya

AMD ve Intel aralarındaki yıllanmış tartışmaları tatlıya bağlamış olabilirler fakat zamanında AMD’nin yuvarladığı kar topu büyüyerek ilerlemesini sürdürüyor. Dün ABD’nin federal ticaret komisyonu (FTC) Intel’i yaklaşık on senedir süren ve rakiplerinin büyümesini ve gelişmesini engelleyecek sistematik bir kampanya başlatarak tüketicilerin seçeneklerini kısıtlayıp yeni teknolojilerin geliştirilmesini sekteye uğratmakla suçladı.  

FTC’ye göre Intel Dell, HP ve IBM gibi büyük bilgisayar üreticilerine kendi işlemcilerini satmak için tehdit veya ödüllendirme yöntemlerini kullanıyor. Bu cümle gerçekten tanıdık geliyor. Nitekim geçtiğimiz mayıs ayında Avrupa Komisyonu da aynı sebepten işlemci devine 1.44 milyar Dolar ceza kesmişti.

FTC yaptığı açıklamada daha da ileriye giderek Intel’in gizlice derleyici kodlarını rakip işlemcilerin başarımlarını kısıtlayacak şekilde değiştirdiğini ileri sürdü. FTC, Intel’in bunu yapma nedenine de değinerek işlemci devinin grafik işlemcilerinin bilgi işlem dünyasındaki önlenemez yükselişinden endişe duyduğunu ve pazar payını korumak için elinden geleni ardına koymadığını ifade etti.

İşin garip tarafı FTC açtığı davada Avrupa Komisyonu gibi açıkça tazminat talep etmiyor. Onun yerine mahkemenin Intel’i şirket stratejilerini değiştirmeye zorlayacak bir karar almasını umut ediyor.

Intel’in savunması da fazla gecikmedi. Şirket bu davaların kendinden çok tüketiciye zararı olacağı yönünde uyarılarda bulundu:

Intel hiçbir zaman yarışmaya çomak sokmamıştır. Şu ana kadar yaptıkları tüketiciye hep yararlı olmuştur. Rekabetin son derece yüksek olduğu işlemci pazarında önemli bir yeri olan Intel sürekli yeni buluşlar gerçekleştirerek fiyatların diğer sektörlerden çok daha hızlı bir şekilde düşmesini sağlamıştır. FTC’nin açtığı dava bu açıdan son derece talihsizdir. Ayrıca suçlamaların yasalara uygunluğu da tartışmalıdır. FTC eski köye yeni adet getirmek istiyor. FTC’nin uydurduğu bu yeni adetler teknolojik yeniliklerin önünü tıkayıp fiyatların yükselmesine sebep olarak tüketiciye zarar verecektir.

Gördüğünüz gibi her iki taraf da birbirini tüketiciye zarar vermekle suçluyor. Şimdi burada söz tüketicinin kendisine düşmüyor mu?

Bir cevap yazın