Intel Yeni Ultrabook İle İncelecek

2013’te kilo vermeyen kalmayacak.

Asus UX21 - 3

Asus UX21, yeni Ultrabook cephesine ilk mevzilenenlerden.

Computex fuarında, Intel‘in önümüzdeki birkaç yıllık planlarına ilişkin konuşan başkan yardımcılarından Sean Maloney, resmi olarak “Ultrabook™” adını verdikleri, MacBook Air benzeri çok ince dizüstülerin, 2012 yıl sonu itibarıyla, %40 pazar payına ulaşacağını umduklarını belirtti. Intel’in Ultrabook vizyonu günümüzün dizüstü ve tabletlerinin başarım ve yeteneklerini çok ince, hafif, işlevsel ve seçkin bir üründe buluşturmak olacağını da söyledi.

Asus UX21 - 2

Asus UX21, şık metalik elbisesiyle.

Intel yeni Ultrabook ürünlerinde, ARM veya Atom işlemciler yerine, 2. kuşak Intel Core işlemcilerin kullanılmasını tasarlıyor. Yeni işlemcilerler donatılacak ilk ürün örneklerinin 2011 yılı sonunda raflara çıkması bekleniyor. Ürünlerin yaklaşık 20 mm. kalınlığında olması, başta pahalı olsalar da, orta düzey ürünlerin fiyatlarının kısa zamanda 1,000 USD’nin altına düşmesi bekleniyor.Aslında ilk Ultrabook tasarımları kendilerini göstermeye başladılar bile. Örneğin haberimizi resimleriyle süslediğimiz Asus UX21 bu cepheye ilk mevzilenenlerden.

Asus UX21 - 1

Asus UX21, yeni Ultrabook tasarımlarına örnek.

Intel yeni Ultrabook vizyonunu bir sonraki işlemci neslinin bile ötesine taşımış görünüyor. Maloney “Ivy Bridge“, “Haswell” ve sonraki üçüncü adımda gelecek gelişmelerle Ultrabook’un dizüstü tanımını baştan yazacağını; ince, hafif, güçlü ve işlevsel tasarımlara imza atacaklarını söylüyor. “Haswell” mimarisi ile işlemcilerin güç tüketiminin günümüzdekilerin yarısına ineceğini de sözlerine ekliyor.

Bir cevap yazın