Intel Yaza Doğru X68 Yongasetini Duyurmaya Hazırlanıyor

Intel 6 Serisi Yongasetleri Yol Haritası

Intel 6 Serisi Yongasetleri Yol Haritası (Tıklayın)

Intel 5 serisi yongasetlerini birbiri ardına duyurmaya devam ederken, yeni nesil 6 serisi üzerinde çalışmaya devam ediyor. ASCII sitesinin yayınladığı yol haritasına bakılırsa yeni nesil yongasetleri çok da uzağımızda değil.

Şimdilik ayrıntıları daha net olan yongaseti üst düzey X68 Express. ICH11 güneyköprüsüyle eşlenecek bu yongasetinin yılın ikinci çeyreğinde hazır olacağı görülüyor. Bu durumda yazın sonlarına doğru X68 yongasetli anakartların piyasaya çıkacağını söyleyebiliriz. Aynen X58 yongasetinde olduğu gibi LGA1366 soketini taşıyacak ve altı çekirdekli Core i7 işlemcilerini destekleyecek. Bu arada X58 yongasetli anakartların da altı çekirdekli 32 nm işlemcileri destekleyeceğini önemle belirtelim.

Orta ve giriş düzeyine hitap edecek Intel P65/H65/Q65 yongasetleri 2011 yılının ilk çeyreğine sarkıyor. Hepsi LGA 1156 işlemcilerle uyumlu olacak. Ayrıca 2010 yılının sonlarına doğru Intel yeni nesil Sandy Bridge mimarili işlemcilerin üretimine geçecek. Herhalde bu yongasetlerinin tümü Sandy Bridge mimarili işlemcileri destekleyecek.

Son olarak 6 serisi yongasetleri DMI 2.0, SATA 6 Gbps ve USB 3.0 standartlarını destekleyecek.

Bir cevap yazın