Intel Yastıklarınızla Dost Bir Dizüstü Bilgisayar Teknolojisi Geliştiriyor

Dizüstü bilgisayarlar yüzünden ısınan yastıklara son.

Dizüstü bilgisayar kullanan çocukNeden daha ucuza masaüstü bir sistem alabilecekken, daha fazla para verip bir dizüstü bilgisayar satın alıyoruz? Sanırım cevabı basit: dizüstü bilgisayarlar taşınabilirdirler ve prize ihtiyaç duymadan bir süre çalışabilirler. Fakat bu taşınabilirliliği abartırsanız, bazı sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz.

Mesela uzun bir süre dizüstü bilgisayarınızı masaya koymadan kullanırsanız, sırt ağrısı çekmeniz içten bile değildir. Sırt ağrısının önüne geçmek için de muhtemelen yatakta geriye yaslanır, dizüstü bilgisayarınızın altına bir yastık koyarsınız, o zaman da yastığınız ciddi bir şekilde ısınır.

Sanırım yukarıda bahsettiğim yastık ısınması sorunundan müzdarip çok fazla insan olmalı ki Intel, dizüstü bilgisayarların altına konan yastıkların ısınmasını engelleyecek bir teknoloji geliştirdiğini açıkladı.

Bu teknolojinin asıl amacı ise, masa yerine yastık gibi yumuşak yüzeylere yerleştirilen dizüstü bilgisayarların daha fazla ısınmasını engellemek. Intel’e göre, bu tür yumuşak yüzeyler yüzünden dizüstü bilgisayarlar normalden 10 santigrat derece daha fazla ısınabiliyorlar.

Ama bu haberde eksik olan bir şey var: Intel, henüz bu teknolojinin nasıl çalıştığını açıklamıyor. Yastığa duyarlı sensör sayesinde CPU gücünü sınırlandıran bir sensör mü? Kulağa mantıklı geliyor.

kaynak: red hardware

Bir cevap yazın