Intel X38’e Karşı, AMD’den 790FX: MSI K9A2 Platinum İncelendi

MSI K9A2 Platinum: Donanımsal Özellikler Ve Tasarım

Tayvanlı MSI firması elini çabuk tutup bize ilk 790FX yongasetli örneğini gönderdi. Böylece Türkiye’de ilk kez böylesine bir ürünü daha çıkmadan inceleme şansını yakaladık. Şimdi hep birlikte bu nadide kartın özelliklerine tepeden tırnağa bakalım.

MSI K9A2 Platinum: Donanımsal Özellikler Ve Tasarım

K9A2 Platinum’un tüm yüzeyi katı kapasitörlerle kaplı. Katı kapasitörler sayesinde anakartların ömrü en az üç kat artmış oluyor.

Anakarta şöyle bir baktığımızda gözümüze çarpan ilk şey MSI’nın bilindik Circu-Pipe soğutucu tasarımı. Adından da anlaşılabileceği gibi Circu-Pipe, dairesel ısı borusu (heatpipe) tasarımı sayesinde fanın gürültülü desteği olmadan, kuzey ve güneyköprüsü mekanik yollarla mümkün olan en iyi biçimde soğutulmuş oluyor. Borunun dairesel veya yay şeklinde bir yol izlemesi soğutma yüzey alanının ve boru uzunluğunun (içinden çok çabuk buharlaşıp sıvılaşabilen özel bir sıvı geçiyor) arttırılması amacıyla tasarlanmış.

Circu-Pipe soğutma sistemi kartın görünümünü mükemmelleştirirken diğer yandan mükemmel biçimde soğutulmasını sağlıyor.

Kartın diğer şaşırtıcı yönü daha önceki sayfada değindiğimiz gibi 790FX yongaseti sayesinde tam dört adet ekran kartı yuvasının olması. Yani CrossFire X yapılandırmasıyla dört adet özdeş ekran kartını, üç adet Crossfire köprüsüyle bu anakarta takabilirsiniz. Bunun dışında PCI Express x16 yuvalarını iki ayrı kipte kullanabiliyorsunuz. Anakart üzerindeki lacivert renkli yuvalar PCI Express 2.0 Destekli ve buralara çift veya tek kart takıldığı takdirde PCI-e hat dağılımı x16/x0/x16/x0 oluyor. Ancak açık mavi renkli yuvalara kart taktığınız zaman kartların sayısı fark etmeksizin hat dağılımı x8/x8/x8/x8 oluyor.

Kart üzerindeki diğer yuvalar arasında bir tane PCI Express x1 ve iki adet PCI yuvası bulunuyor. Neyse ki kart üzerinde dört ekran kartı yuvası bulunduğundan, eğer tek ekran kartınız varsa PCIe x1 yuvasını feda etmemiş oluyorsunuz. Sistem belleği için ise DDR2-1066 MHz’e kadar olan hızları destekleyen dört adet DIMM yuvası yer almakta.

1 Yorum

  1. murat

    Benimde bilgisayarımda MSİ K9A2 platınum anakart var sanırım bu anakaret 940 pin li.İşlemcimi değiştirmek istiyorum.Phenom X4 965 938 pin işlemci bu anakarta uyarmı?

Bir cevap yazın