Intel X38’e Karşı, AMD’den 790FX: MSI K9A2 Platinum İncelendi

AMD’nin 7-Serisi Yongasetleri

AMD’nin 7 serisi yongasetlerinin iki yeni ortak özelliği var: HyperTransport 3.0 ve PCI Express 2.0. Bu iki yeni standardın da iki ortak yönü mevcut. Bir önceki standardın iki katı veriyolu genişliğine sahip olmak. Yine her iki özellik de ileriki yıllarda siz daha güçlü donanımlar ekledikçe veriyolu nedeniyle oluşabilecek darboğazlardan etkilenmemenizi hedefliyor. Onun dışında yeni bileşenlerin ve özelliklerin niteliği ve sayısı alt sınıftan üst sınıfa kadar değişim arz etmekte. 780G ise aynı 690G yongasetinde olduğu gibi dâhili grafik yongasına sahip olacak ve elbette bu yonga en yeni grafik teknolojilerini destekleyecek.

790X ve 790FX’in kuzeyköprüleri TMSC tarafından 65 nm üretim teknolojisiyle üretiliyorlar ve tabii ki bunun getirdiği en büyük avantaj güç tüketimi. Sadece 8 Wattlık güç tüketimiyle bizleri şaşırtan bu yonganın fansız bir biçimde soğutulabiliyor olması ise normal bir durum. Bu yongasetleri, güneyköprüsünün (SB600) harcadığı enerji de hesaba katılınca sadece ve sadece 15 W harcıyor.

790FX yongasetinin kuzeyköprüsünden tam 42 adet PCI Express hattı çıkıyor. Bu neyi ifade edebilir sizce? Her ekran kartı yuvasına (PCI Express x16) 8 adet hat ayırırsak, dört ekran kartı için 32 adet hat yeterli olacaktır. Evet, birazdan tanıtımını yapacağımız MSI K9A2 Platinum anakartında da göreceğiniz üzere 790FX yongasetini taşıyan anakartlarda tamı tamına dört adet ekran kartı yuvası bulunuyor. Şimdi bazılarınız kendinden son derece emin bir ifadeyle bunun herhangi bir anlam ifade etmeyeceğini ve dört karttan tam verim alınamayacağını savunabilir ancak AMD/ATI hazırlayacağını vaat ettiği “topyekûn” sürücü ve BIOS ile yeni dört çekirdekli Phenom X4 işlemcisi sayesinde bu darboğazın aşılacağını ve dört adet ekran kartıyla (CrossFire X) üç kat fazladan başarım elde edilebileceğini iddia ediyor (Üstelik HT 3.0 ve PCIe 2.0’ın sağladığı yüksek veri yolu genişliği, hatlardan kaynaklanacak darboğaz sıkıntısını da en aza indiriyor).Tabi bir yandan da topu oyun programcılarına atmayı ihmal etmiyorlar. Takdir edersiniz ki çok çekirdek destekleyen oyunlar çıkmadıkça bu sistemin getirisi arzu ettiğiniz kadar olmayacaktır.

Son olarak kuzey köprüsüyle alakalı değinmek istediğimiz bir yeni özellik daha var. Kuzey köprüsünün hızı işlemci hızından bağımsız olduğu için Phenom işlemcisinin her çekirdeğinin hızı bağımsız biçimde değiştirilebilecek. Bu hızaşırtmacılar için gerçekten harika bir gelişme.

1 Yorum

  1. murat

    Benimde bilgisayarımda MSİ K9A2 platınum anakart var sanırım bu anakaret 940 pin li.İşlemcimi değiştirmek istiyorum.Phenom X4 965 938 pin işlemci bu anakarta uyarmı?

Bir cevap yazın