Intel X38’e Karşı, AMD’den 790FX: MSI K9A2 Platinum İncelendi

Intel X38'e Karşı, AMD'den 790FX: MSI K9A2 Platinum İncelendi

Intel gerek platform gerekse işlemci başarımı yönüyle tam iki senedir AMD’den üstün konumda. Şimdilerde de Intel çıkaracağı Penryn işlemcisiyle AMD’ye ikinci darbeyi vurmayı hazırlanıyor. Ancak sanmayın ki AMD yenilgiyi kabul edip beyaz bayrağı çekecek. Onlar da bizleri yeni doğal dört çekirdekli Phenom ve 770, 780G, 790X ve 790FX yongasetleriyle tanıştıracaklar.

Hatırlarsanız AMD, ünlü grafik devi ATI’yi satın aldıktan sonra tarihinde ilk kez kendi yongasetini kendisi üretebilmişti: 690 serisi. Yalnız bu yongasetini üzerinde taşıyan kartlar sadece giriş seviyesine hitap ediyorlardı. Yine de 70-100 Dolar arasında AMD işlemciler için alınabilecek en iyi anakartlar 690G yongasetli anakartlardı. Nitekim fiyatlarına karşılık sundukları takdir edilebilecek cinstendi. Şu ana kadar gerçek anlamda üst seviyeli olarak tanımlayabileceğimiz AMD tabanlı yongasetleri ise Nvidia’ya ait olan 590 SLI idi. Fakat bu yongasetinin de duyuruluşu üzerinden epey bir zaman geçti (neredeyse bir buçuk yıl). Şimdi bunca zamandır süregelen kopukluğa AMD 790 serisi yongasetleriyle son verecek.

Resmi duyurusu 20 Kasım’da yapılan yeni yongasetlerine sahip anakartlar şimdiden su üstüne çıkmaya başladı bile. Aynen Intel’in P35 yongasetlerini duyurmadan önce yaşandığı gibi anakart üreticileri büyük bir sabırsızlık ve heyecanla örnek kartlarını üretip sitelerinde tanıtmaya başladılar. Hatta gene P35 örneğinde olduğuna benzer şekilde, duyurudan önce ilgili kartlar ülkemizde bazı firmalarca fahiş fiyatlardan satılmaya başlandı. Ancak MSI firmasının bize gönderdiği ürün (K9A2 Platinum) henüz satışta değil (bu yazının yayınlandığı tarih dışında bu açıklama geçersizdir).

Bildiğiniz gibi bir anakartı üst seviye yapan etmen başarımdan çok getirdiği özelliklerin çokluğu, geleceğe yönelik olması ve niteliğidir. Bu bağlamda hem 780 yongasetleri orta seviyeli, hem de 790 serisi yongasetleri üst seviye olmayı hak ediyor. İsterseniz bunu 7-serisi yongasetlerinin neler sunacaklarından bahsederek açıklamaya çalışalım.

1 Yorum

  1. murat

    Benimde bilgisayarımda MSİ K9A2 platınum anakart var sanırım bu anakaret 940 pin li.İşlemcimi değiştirmek istiyorum.Phenom X4 965 938 pin işlemci bu anakarta uyarmı?

Bir cevap yazın