Intel X38 Yongaseti: El Freni Çekilmiş Porsche

2x PCI-Express X16

2x PCI-Express X16

Üst seviyeli olmanın getirdiği en büyük farklılıklardan bir tanesi X38 yongasetinin iki x16 PCI Express arayüzüne gerek tek ekran kartlı gerekse de çift kartlı yapılandırmalarda tam veri yolu genişliği sunabilmesi. Grafik yongası üreticilerinin de şu an böyle bir desteği olan ürünleri mevcut: ATI Crossfire Xpress 3200 ve Nvidia Nforce 680 yongasetleri gibi…

Daha önceden Intel, 975X ile en fazla çift x8 veya P35 ve 965P ile x16/x4 arayüz genişliği sunmuştu. Sonuçta her iki yolla da Crossfire yapılandırmasına sahip kullanıcılar, veri yolu genişliğinin yetersiz olmasından dolayı ekran kartlarından tam olarak yararlanamıyorlardı.

2x PCI-Express X16

2x PCI-Express X16

2x PCI-Express X16

Şu an X38 temelli kartlar üzerinde bir tek AMD/ATI firması tam veri yolu genişlikli, çift kartlı yapılandırmaların avantajını kullanabiliyor. Nvidia’nın SLI teknolojisi ise Intel’in AMD’nin QuadFX (4×4) platformuna bir cevap olarak hazırlayacağı çift işlemci soketine sahip “Skulltrail” platformunda desteklenecek. Şimdilik açık olan şu: X38 platformu Nvidia’nın SLI yapılandırmasını desteklemiyor.

2x PCI-Express X16

Bu durum akıllara Intel’in hangi mantıkla tam x16 destekli bir çift ekran kartı teknolojisi geliştirdiği sorusunu getiriyor. Usta oyuncular arasında Nvidia SLI daha ünlü olduğu halde, bu yongaseti ATI’nin şu anki zor durumundan olsa gerek sadece Crossfire’ı destekliyor. İki ucuz ATI ekran kartını Crossfire kurulumu ile birleştirebilmek her zaman mümkün olabilecekken, üzerinde çift Radeon HD 2600 grafik yongası ve 1 GB grafik belleği taşıyan iki ekran kartına birden Crossfire desteği sunulup sunulmayacağı konusu ise şimdilik tartışmaya açık. Ayrıca ATI fiyat/başarım oranı çok yüksek olan 2900 PRO’yu da geçenlerde piyasaya sürdü ancak iki kartın toplam maliyetinin de yüksek olacağını göz önünde bulundurursanız, böyle kartları bir X38 anakartı üzerinde çalıştırmanın pek bir mantığı olmadığının da herhalde farkına varabilirsiniz.

2x PCI-Express X16

Her ne kadar iki tane Nvidia 8800GTX en yüksek başarımı sunacak olsa da, X38 SLI teknolojisini desteklemiyor.

2x PCI-Express X16

Bu konuda başka bir teori daha üretebiliriz. X38, P35 ile aynı zaman aralığında tasarlandı; bu noktada Intel, ATI/AMD’nin bu kez dünyanın en hızlı kartlarını üreten firma unvanını Nvidia’ya kaptıracağını önceden tahmin edememiş olabilir.

Bir cevap yazın