Intel X38 Yongaseti: El Freni Çekilmiş Porsche

Intel X38 Yongaseti: El Freni Çekilmiş Porsche

X38, sadece birkaç model ile piyasada tutunabilmiş olan 975X’in aksine başarılı olmanın gerektirdiği tüm niteliklere sahip. Elbette anakart üreticileri bu fırsatı değerlendirip X38 yongasetli ürünlerini birer birer duyurmaya başladılar bile. Hatta biraz daha geriye gidecek olursak, Computex 2007 Fuarı’nda tüm saygıdeğer firmalar yeni tasarımlarını basına tanıtmışlardı.

Intel X38 Yongaseti: El Freni Çekilmiş Porsche

Bu arada Intel yongasetlerinin yakın geçmişine kısaca göz atsak fena olmaz herhalde.

X38’in selefi olan 975X yongaseti, 65 nm Pentium 4 işlemcilerin 2005 senesinin kasım ayında çıkmasının hemen akabinde duyurulmuştu. Astronomik rakamlardan satılan bu anakartlar o tarihlerde pek de geleceğe yönelik gözükmüyorlardı. Hatta Core 2 işlemcileri çıktığında, tüketicilerin bu işlemcileri kullanabilmek için yakın bir tarihte piyasaya salınmış (güncel revizyonlu) 975X yongasetli anakartlara sahip olmaları gerektiği söyleniyordu.

Öte yandan orta seviyeli 965P’nin böyle bir sorunu yoktu ve yeni Core 2 serisi işlemcilerle iyi çalışıyordu. Tabi bu durum üst seviyeli yongasetlerinin çekiciliğine büyük bir darbe indirmişti. Bunun sonucunda da, GIGABYTE gibi bazı firmalar Core işlemcileri için 975X temelli anakart üretmemeye karar vermişlerdi.

Yaklaşık günümüzden 5 ay önce, Core 2 işlemcileri DDR3 bellekler ile desteklemek amacıyla P35 yongaseti duyuruldu. Bunun yanında, Intel bu yongasetini orta seviyeli olarak nitelerken, şanını çoktan yitirmiş olan 975X, yine de Intel’in üst seviyeli yongaseti olma onurunu bir süre daha taşıdı. P35’in geliştirilme aşamasında, Intel bir yandan kendi alanına yeni bir başarım standardı getiren ICH9 güney köprüsünü de tasarladı.

Geçtiğimiz pazartesi günü ise Intel, Core 2 işlemci ailesi için ürettiği yeni üst seviyeli yongaseti olan ve yeni ufuklar açacak teknolojilerle donatılmış X38’i duyurdu.

Peki ya Intel neden iki nesil geride kalmış ICH7 güney köprüsüyle beraber çalışan 975X yongasetini yeni bir üst seviyeli platformla değiştirmek için bunca zaman bekledi? Kesin olan şu ki 975X, çıkışı eli kulağında olan 45 nm’lik Penryn işlemcilerini desteklemeyecek ve bu yüzden “üst seviyeli yongaseti” bayrağını, yeni X38’e teslim etmek zorundaydı.

Bir cevap yazın