Intel Wolfdale E8000’in Hızaşırtma Başarımı

Sistem Denetimi

Hızaşırtma deneylerimiz için Core 2 Duo E8500 mühendislik örneğini kullandık. Elde ettiğimiz sonuçların bizim ünlü işlemci listelerimize tam uyumlu olması uğruna, yeni referans deney sistemimizin yerine 2007 yazında bu listeleri yeninden oluşturmak için kullandığımız sistem bileşenleriyle deney yaptık. İşlemci listelerimizi hazırlamak için kullandığımız sistem bizce halen güncelliğini korurken (X38 Gigabyte X38-DQ6 ve Foxconn GeForce 8800 GTX), güzel hızaşırtma değerlerine de imza atıyor. Gigabyte anakartın BIOS’u siz FSB hızını arttırdığınız zaman otomatikman gerilimleri değiştiriyor. İşlemci listeleri sisteminin DDR3 yerine Yalnızca DDR2-800 hızındaki bellekler kullandığına dikkat edin (belleklerin genel başarıma katkısı çok az düzeydedir). Eğer gerçekten DDR2-800’e göre küçük de olsa bir fark görmek istiyorsanız en azından DDR3-1600 hızındaki bellekleri kullanmalısınız. Hızaşırtma deney sistemi aşağıda gördüğünüz gibidir.

Yeni 45 nm Core 2 Duo E8000 işlemcisinin güç verimliliğini ölçmek ve karşılaştırmak için referans sistemimizi kullandık.

Yeni 45 nm Core 2 Duo E8000 işlemcisinin güç verimliliğini ölçmek ve karşılaştırmak için referans sistemimizi kullandık.

Bununla beraber birçok incelememiz ve seri tanıtımımız için kullandığımız referans sistemimiz DDR3 bellekler kullanıyor. Asus P5E Deluxe anakartını temel alan bu sistemi Pentium 4, Pentium D, Core 2 Duo ve Core 2 Quad işlemcilerinin güç tüketimini ve verimliliğini analiz ederken de kullanmıştık. FSB800 işlemcileri için DDR3-800 bellek hızını kullandık çünkü 1:1 FSB/bellek hızı oranı seçebileceğimiz en uygun ayardı.

Core 2 Duo E8000 Hızaşırtma

Sistem Denetimi

Intel işlemciler için kullandığımız hızaşırtma yaklaşımı her zaman aynıydı: Yani işlemci çarpanının sayısını değiştiremeyeceğimize göre, Front Side Bus isimli başka bir parametrenin değerini arttırmamız gerekiyor. P35 veya X38 yongasetli hemen hemen her anakart varsayılan 333 MHz birim FSB hızını en az 450 MHz’e kadar çıkartabiliyor. İyi tasarlanmış anakartlar bu sınırı 500 MHz’in ötesine taşımaktalar.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın