Intel Wolfdale E8000’in Hızaşırtma Başarımı

Intel Wolfdale E8000'in Hızaşırtma Başarımı

Yalnızca birkaç gün önce Intel’in 45 nm Wolfdale çekirdekli yeni Core 2 çift çekirdekli işlemcilerinin başarımına hep beraber göz atmıştık. Yalnız bu işlemciler çıkan ilk 45 nm işlemciler değiller. Kış aylarında Core 2 Extreme QX9650 dört çekirdekli işlemcisini incelemiştik. İlk Wolfdale makalemiz gösterdi ki yeni çift çekirdekli işlemcilerin başarımı 65 nm Core 2 Duo E6000 serisi işlemcilerden biraz daha yüksek. Bu sefer ise Wolfdale tabanlı Core 2 E8000 işlemcilerinin hızaşırtma potansiyellerine ve güç tüketimine bakacağız. Hızaşırtma meraklıları 65 nm Core 2 Duo Conroe işlemcilerin hızaşırtma yeteneklerine bayılmışlardı ve 45 nm işlemcilerde doğal olarak daha fazlasını bekliyorlar.

Core 2 işlemcileri çıktıklarından bu yana hızaşırtmacılara güzel hizmet etmişlerdi. AMD, 90 nm’nin teknik ve ısıl sınırlarını zorlayarak Intel’e rakip olmaya çalışırken Intel üretim teknolojisi alanında AMD’den bir yıl önde gidiyor. Santa Clara merkezli işlemci devi güncel işlemcilerinin neredeyse tamamını 65 nm üretim sürecinden geçiriyor ve 45 nm işlemcilerinin üretimine ise geçtiğimiz yılın son çeyreğinde başladı. AMD ise halen büyük ölçüde 90 nm teknolojisine bağımlı ve 65 nm teknolojisini iyileştirmeye çalışıyor.

Eğer AMD’nin en hızlı çift çekirdekli işlemcilerine bakarsanız, 3.2 GHz frekansında çalışan Athlon 64 X2 6400+’ün durumunda olduğu gibi, Yalnızca 100-200 MHz hızaşırtma payının olduğunu görürsünüz. Bununla beraber Intel Core 2 işlemcilerinin en hızlı modeli 3.0 GHz olsa da, bu ve buna daha yakın hızlarda çalışan işlemciler rahatlıkla 4 GHz’in üstünü görebiliyor. Hatta ucuz Pentium Dual Core E2100 işlemcileri (1.6-2.0 GHz varsayılan saat hızları) bile en azından 2.8 GHz hızına erişebiliyorlar. Bu arada sakın AMD’nin düşük frekanslı işlemcilerinin iyi hızaşırtma olamadığını düşünmeyin. Bununla beraber AMD’nin sunduğu boşluk payı, Intel’in sunduğunun yanında devede kulak kalıyor.

İşte size Core 2 Duo işlemcilerimiz üzerinde yaptığımız hızaşırtma deneyleriyle ilgili bazı makaleler:

65 nm Core 2 Duo Conroe işlemciler 4 GHz hızına çıkabildiklerine göre ve 45 nm E8000 işlemci modellerinin en yüksek frekanslı olanının, E6000 serisinin en hızlı modelinden biraz daha yüksek frekansa sahip olmasını (3.16 GHz’e karşı 3.0 GHz) gerekçe göstererek, yeni işlemcilerin biraz daha yüksek değerlere ulaşmasını umuyoruz. Zaten eski nesle hatırı sayılır bir fark atamazsa bu büyük bir hayal kırıklığı yaratır. Yeni nesil modellerin güç kaynağından ne kadar güç çektiklerini de merak ediyoruz. Bunu öğrenmek için SYSmark 2007 programını kullanarak işlemcinin çeşitli yük durumlarında harcadığı gücü ölçtük. AMD ve diğer Intel işlemcilerinin güç tüketimlerini ölçerken de aynı programı kullanmıştık:

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın