Intel Westmere-EX İle Sekiz Çekirdek Barajını Yıkmak İstiyor

Intel, sunucular için geliştirdiği, 45 nm üretim teknolojisi ile hazırlanan, kod adı Nehalem-EX sekiz çekirdekli Xeon işlemcileri kısa bir süre önce piyasaya sunmuştu. Intel şimdi 32 nm üretim teknolojisi ile hazırlayacağı kod adı Westmere-EX olan yeni işlemcilerini hazırlıyor.

Intel’den resmi bir açıklama olmasa da uzmanlara göre; Intel’in kod adı Westmere-EX olan yeni Xeon işlemcileri 12 çekirdekli olabilir.

Intel Xeon 7500 Nehalem-EX

Yeni Westmere-EX işlemcileri ile ilgili konuşan Intel yetlilisi Stephen Smith, Westmere-EX işlemciler dört veya daha fazla soketi bulunan sistemleri hedef alacak diyor. İyi haber ise, Westmere-EX işlemcilerin soket yapısı en son Xeon sunucuları ile uyumlu olacak.

“Yeni işlemcileri geliştirme süreci oldukça iyi gidiyor ve Westmere-EX işlemcilerin büyük bir performans sıçraması getireceğinden eminiz” diyor Stephen Smith.

İlginç olan ise, AMD’nin şimdiden 12 çekirdekli Magny-Cours işlemcilere sahip olması ve AMD, gelecek yıl 32 nm üretim teknolojisi ile üretilecek, kod adı Interlagos olan 16 çekirdekli işlemcileri de önümüzdeki sene için hazırlıyor. Bu işlemciler AMD’nin yeni işlemci mimarisi Bulldozer ile üretilecek.

Bir cevap yazın