Intel ve Nvidia Yine Ağız Dalaşına Girdi

Intel LogoNvidia CEO’su Huang, Intel’in Moorestown işlemcisi için şu benzetmeyi yapıyor “bir file diyet uygulayabilirsiniz ama fil yine fildir”

Intel ile Nvidia arasında bir süredir devam eden polemiklere Nvidia CEO’su Jen-Hsun Huang’ın açıklamaları ile bir yenisi daha eklendi. Huang,  geçtiğimiz günlerde laptopmag internet sitesine yaptığı röportajda Intel’in akıllı cep telefonları için tasarladığı Moorestown işlemcisi ile Tegra 2 yongasının aynı ligde bile oynayamayacağı söylerken; Intel’in Moorestown işlemcisi için şu benzetmeyi yapıyordu: “bir file diyet uygulayabilirsiniz ama fil yine fildir”.

Tabi ki Huang, Intel’in Moorestown işlemcilerini file benzetirken fillerin gücünü değil, çok beslendiklerini vurgulamak istiyordu. Huang’ın da Moorestown için getirdiği eleştiri de bu yönde zaten. Huang’a göre; Moorestown, cep telefonları için yeterli değil, çok fazla güç tüketiyor ve bu cep telefonu üreticilerinin hoşlanacağı bir şey değil. Huang, Intel 20 Watt derken, 10 Watt, 5 Watt, en son 2 Watt’a kadar güç gereksinimini düşürünce bunun yeterli olduğunu sanıyor ama cep telefonları için ideal güç tüketimi 100 miliwatt, en kötü ihtimalle 200 miliwatt’dır diyor.

Intel’in de Huang’a cevabı gecikmedi tabi. Intel adına açıklama yapan Anand Chandrasekher, “Meşhur Jen-Hsun Huang… doğrularının gerçekliğini ve matematik bilgisini kontrol etsin” diyor ve ekliyor “Intel, isterse cep telefonları için güç tüketimini düşürebilir. Bu, fiziksel ya da tasarım yüzünden kaynaklanan bir durum değil; sadece felsefe ve odaklanma meselesi. Şimdiye X86 işlemcilerle çalışan cep telefonlarının  güç tüketimini azaltmak için pek bir çaba göstermedik.”

Intel’in açıklamasını şöyle de okuyabiliriz sanırım “isteseydik yapardık, sen kendi işine bak”. Sanırım Intel Nvidia kapışması teknoloji gündeminin üst sıralarında yer almaya devam edecek.

Bir cevap yazın