Intel ve Microsoft, Windows 7 ve Vista’yı Karşılaştırdı

Windows 7, Vista’dan daha uzun pil ömrü vaad ediyor.

Windows 7’nin Vista’nın oldukça geliştirilmiş bir sürümü olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. Windows 7, Vista’nın eksik kaldığı yanları gidermekle kalmayacak, aynı zamanda daha az sistem kaynağı kullanarak daha az masraf yapılmasını sağlayacak.

Intel ve Microsoft bu hafta Windows 7’nin sistem donanımları üzerinde ne gibi etkileri olduğunu göstermek için basına açık bir deney gerçekleştirdi. Enerji tasarrufu herkes için önemli bir olgudur. Ancak dizüstü kullanıcıları için çok daha önemlidir.

İki kardeş şirket deneyde iki adet benzer yapılandırmalı ThinkPad T400 dizüstü bilgisayar kullandılar. Bu bilgisayarlardan birinde Windows Vista SP2 ve diğerinde ise Windows 7 işletim sistemi yüklüydü. Deney sonucunda Windows SP2’li makine 20.2 Watt güç harcarken, Windows 7’li makine ise 15.4 Watt yaktı. PC World’un yaptığı bir hesaplamaya göre bu şekilde T400’ün pil ömrü yaklaşık 1.4 saat artıyor.

Bundan birkaç ay önce Windows 7’nin dağıtım öncesi sürümüyle (RC) yaptığımız deneylerde, Windows XP’nin daha az enerjiye gereksinim duyduğunu belirlemiştik. Windows 7’nin Windows Vista’dan daha az enerji tüketeceğini bilmek için donanım uzmanı olmaya da gerek yok fakat her iki şirket bir de Windows XP ile bir deney yapsalar, daha aydınlatıcı olmaz mıydı?

Bir cevap yazın