Intel, Turbo Boost Frekans Görüntüleme İçin Bir Program Yayınladı

Core i5 ve Core i7 işlemcilerinin en ilginç özelliklerinden birisi tek veya çift çekirdeğin hızını diğer çekirdeklerden bağımsız bir şekilde yükseltebilen Turbo Boost. Turbo Boost özellikle Lynnfield ve Clarksfield işlemcilerde daha etkili oluyor: Örneğin Core i7 820QM işlemcisinin tek çekirdeği kullanıldığı zaman Turbo Boost frekansı 1.73 GHz’den 3.06 GHz’e çıkartabiliyor.

Yalnız siz günlük kullanımda bu frekans artışını göremiyorsunuz çünkü önünüzde böyle bir gösterge yok. Neyse ki Intel Windows 7 ve Vista kullanıcıları için işlemci hızını gerçek zamanlı olarak gösteren bir programcık (gadget) yayınladı. Nasıl çalıştığını aşağıda görebilirsiniz.

Turbo Gadget

Dosya boyutu 18 MB ve yüklediğiniz anda Windows uygulama galerisinde beliriyor. Bu programcığı diğer programcıklarla beraber Windows 7 işletim sisteminin kenar çubuğuna koyabiliyorsunuz.

Kullanışlı bir uygulama ama hangi çekirdeğin veya çekirdeklerin frekansının arttırıldığını göstermiyor. Herhalde sadece en hızlı çalışan çekirdeğin frekansını gösteriyor sadece. Sakın işlemcinizin bütünüyle o hızda çalıştığını düşünmeyin. CPU-Z varken buna gerek yok diyebilirsiniz ancak CPU-Z  gözünüzün önünde sürekli duracak bir uygulama değil.   

5 Yorum

  1. göksu

    bu ne reklam kardeşim sayfada gezinemiyoruz!!! her yerden blackberry çıkıyor. ya reklam almışsınız iyi güzel de okuduğum ekranın üzerine niye cıkıyor anlamıyorum. gördüğümde tıklayacaksam tıklarım zaten. benim faremin altına ne diye giriyor!!!!

Bir cevap yazın